yulaf.gen.tr https://www.yulaf.gen.tr Yulaf, Yulaf Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yulaf.gen.tr Sun, 29 Nov 2015 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Yulaflı Bisküvi https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-biskuvi.html Wed, 14 Nov 2018 12:34:30 +0000 Yulaflı Bisküvi, Gün içerisinde ihtiyacınız olan sağlıklı ve doyurucu yulaflı bisküvidir. Yulaflı bisküvi sağlık dolu bir lif kaynağıdır. Yulaflı bisküvi hem çok lezzetli hemde içeriğindeki lifler ile sindirim sistemini Yulaflı Bisküvi, Gün içerisinde ihtiyacınız olan sağlıklı ve doyurucu yulaflı bisküvidir. Yulaflı bisküvi sağlık dolu bir lif kaynağıdır. Yulaflı bisküvi hem çok lezzetli hemde içeriğindeki lifler ile sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Yulaflı bisküviler lezzeti, doğallığı ve sağlıklı oluşu ile hala dünyada doğal kalmış lezzetlerin varlığına bizi inandırıyor. Yulaflı bisküvi, B gurubu vitaminleri içerir. Fosfor, folik asit, potasyum ve lif açısından oldukça zengindir. Ancak kalorisi yüksektir. Bu nedenle günde iki adetten fazla tüketmeye ye dikkat etmek gerekir. Piyasada yulaflı bisküvi satan birçok marka bulunmaktadır. Bunlardan sertifikalı ve bilindik markalardan alınıp tüketebilirsiniz. Dilerseniz de yulaflı bisküvinizi evde kendiniz yapıp gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Eğer sizde içinde ne olduğunu bildiğiniz raf ömrünü uzatmak için kullanılan katkı ve koruyucu  maddeler içermeyen yulaflı bisküvi yapmak isterseniz tarifimizi deneyebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız yulaflı bisküvi tarifi çok az malzeme ve zaman ile kolayca hazırlanabilir. Ayrıca yulaflı bisküvi evde yaparsanız içeriğini zenginleştirme şansınız da olur. Şimdi yulaflı bisküvi nasıl yapılır onu anlatalım. 

Yulaflı bisküvi için gerekli malzemeler
 • 125 gram margarin, 
 • 1 Su bardağı yulaf ezmesi, 
 • 1 Su bardağı şeker, 
 • 1 Çay bardğı sıvı yağ, 
 • 1 Adet büyük yumurta, 
 • 1 çay bardağı kuru üzüm, 
 • 1 çay bardağı kadar küçük doğranmış kuru kayısı, 
 • 1 portakalın kabuğu (rendelenmiş olacak) ,
 • 1 paket kabartma tozu,
 • 1 paket vanilya. 
Yulaflı bisküvi yapılışı, Öncelikle oda sıcaklığında bekleterek yumuşattığınız margarini yoğurma kabına alın. Üzerine sıvı yağ, yumurta, şekeri koyun ve elinizle yoğurmaya başlayın. Devamında yulaf ezmesi, kuru üzüm, kuru kayısı, portakal kabuğu rendesi kabartma tozu ve vanilyayı ekleyerek yoğurun. Elde ettiğiniz  yulaflı bisküvi hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp elinizde yuvarlayın ve olabildiğince şekil vermeye çalışın.Şekil vermeniz biraz zor olabilir, bu normaldir. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine arada boşluk olacak şekilde dizin. 170 derecede ortalama 20 dakika kadar kontrollü olarak pişirin. Yulaflı bisküviler pişince fırından alın ve soğumasını bekleyin. Yulaflı bisküvi tarifi sunuma hazırdır. Afiyet olsun. 
]]>
Yulaflı Ekmek https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-ekmek.html Wed, 14 Nov 2018 19:47:54 +0000 Yulaflı ekmek, ekşi mayanın tadını ve kokusunu barındıran bu ekmeği günü zinde geçirmek ve enerjik olmak adına tüketebilir sofranıza ayrı bir tat katabilirsiniz. Verilecek olan tariften aşağı yukarı 675 gram olan 2 tan Yulaflı ekmek, ekşi mayanın tadını ve kokusunu barındıran bu ekmeği günü zinde geçirmek ve enerjik olmak adına tüketebilir sofranıza ayrı bir tat katabilirsiniz. Verilecek olan tariften aşağı yukarı 675 gram olan 2 tane orta boylarda bir yulaflı ekmek çıkmaktadır. Taş ekmeği tekniği ile yapılacak yulaflı ekmektir. Bu tarifte bütünüyle ekşi maya kullanılmıştır.

Yulaflı Ekmek Malzemeleri:

 • 400 gram ekşi maya
 • 90 gram yulaf unu
 • 700 gram çift yelek un
 • 400 ml. hazır su
 • 1 yemek kaşığı tuz ( Ekşi maya akışkan olduğu için su ayarını tekrar gözden geçirebilirsiniz)

Yulaflı Ekmek Hazırlanışı:

Ekşi maya, bir gün önceden aktif hale getirilerek kullanıma hazırlanır. Ön mayada önceden uygun kaba tüm malzemeler eklenir ve tahta spatula yardımı ile kuru bölge kalmayıncaya kadar güzelce karıştırılır. Duş bonesi ile kapatılır ve bir gece boyunca beklemesi yeterli olacaktır.

Ön mayamız hazırlandıktan sonra asıl mayamızın hazırlanmasına başlanılır. Unların tamamı ve ekşi maya çırpıcı kabına konularak düşük devirde karıştırılır. Arkasından bu karışımın üstüne karıştırma devam ederken yavaşça su dökülür. Hamur, 4 dakika süresince çırpıcıda yoğrulur ve 15 dakika boyunca ekşimeye bırakılır.

Ekşimiş olan hamurun üzerine tuz ilavesi ile 10 dakika daha karıştırılır. Ondan sonra tezgâh üstüne alınarak 2-3 dakika daha elde yoğrularak topan şekli verilir. Elastik ve plastik kıvamını alan hamur, zeytinyağıyla hafifçe yağlanmış olan kabartma kabına alınır.

Önce su, arkasından ekşi maya ile en üste unlar birbirine değmeyecek şekilde karşılıklı olan köşelere tuz konularak hamur programında çalıştırılır.

Hamur elde en az 15 - 20 dakika süresince yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dakikalık yoğurmanın sonunda 15 dakika bekledikten sonra ilave edilmesi gerekiyor, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alınca 15 dakika süresince yoğrulmalıdır.

Ekşi maya aktifleşmeden önce. Taş ekmek tekniğine benzer bir şekilde kabartma kabına alınır ve üstü kapatılan hamur, 2 kat oluna dek kadar beklenir. Bu zaman zarfında ortam sıcaklığına göre 1-2 saat arasında değişim göstermektedir.

2 katına ulaşmış olan hamur, kabarma kabından çalışma tezgâhına ya da silikon mat üstüne alınır. Kesme bıçağı yardımı ile 2'ye bölünerek tartılır ve istenilen ağırlıklara bölünür. Hamura topan şekli verilir. Şekil almış hamur, son kabarmasını yapacağı, içerisine un elenmiş kalıplara ek yerleri yukarıya gelecek bir şekilde konulur. Son kabarma için de iki kat olması beklenir. Bu süre de 1-2 saat sürmektedir.

Ortam sıcaklığına uygun bir şekilde hamurun kontrolü yapılır. Kontrol için hamurun üstüne hafifçe bastırılması yeterlidir. Basılmış olan yer hemen dolduruluyor ise henüz hamur yeteri kadar kabarmamış demektir. Çok sıcak ortamlarda elimizdeki hamurun 2 katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği zaman aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından dolayı hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek olacaktır. Aşırı soğuk ortamda bu süre biraz daha uzayabilmektedir.

Pişirme işleminden 30-35 dakika önce fırının en alt kısmına ızgara üstüne ekmek taşı konularak ısı 230 dereceye ayarlanır.

Fırın yeterince ısındıktan bir süre sonra hamur fırına sürülmeden fırının kapağı açılır ve su püskürteci yardımı ile 15-20 kez kenarlara da gelecek şekilde su püskürtülür. Hamur, fırına verilmeden bir süre önce unlanmış olan kürek üstüne alınır, keskin bir bıçak ya da jilet ile uygun bir şekilde çizilerek fırın taşına konulur. 15 dk. boyunca 230 derecede, 30-40 dk. boyunca 200 derecede pişirilir. İlk 10 dakika süresince fırının duvarlarına gelmek şartıyla içeriye bir kaç sefer bolca su püskürtülür. İlk 15-20 dakika sonrasında ekmekler fırın içinde yer değiştirilir ve homojen bir pişme sağlanır. Altından tok bir ses gelince pişmiş demektir ve dışarıya alındığında ızgarada soğutulur. Yulaflı ekmek ha]]> Yulaflı Kek https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-kek.html Thu, 15 Nov 2018 04:57:59 +0000 Yulaflı kek, zayıflamak adına unu, yağı ve şekeri kısmak için tercih edebileceğiniz bir kek türüdür. Diyete girenler için yasaklar listesin de kek, pasta, börek ve benzeri şeylerin olduğunu hepimiz biliriz. İnsanın can Yulaflı kek, zayıflamak adına unu, yağı ve şekeri kısmak için tercih edebileceğiniz bir kek türüdür. Diyete girenler için yasaklar listesin de kek, pasta, börek ve benzeri şeylerin olduğunu hepimiz biliriz. İnsanın canı kek çeker ve tatlı bir şeyler yemek ister. İşte tam bu noktada olaya yulaflı kek giriyor ve sizin diyet listesinden kaçamak yapıp suçluluk duygusu içine girmenize engel oluyor. Muhtemelen normal bir kekin yerini tutmayacaktır. Fakat bu yulaflı kek glütensiz bir kek olduğu için kabarmaz ve içerisinde 1–2 bardak şeker veya yağ yok ve aynı zamanda unsuz. Yenmesi çok lezzetli ve sağlıklı olan bu yulaflı kek de sizin gerilim gibi sinir gibi hislerinizi de alıverip götürecek bir nitelikte. Öğleden sonra bir fincan kahve ya da çayınızı içerken yanında bu yulaflı keki yediğiniz zaman gayet hoşnut olacak ve ne iyi ettim de böyle bir ara öğün yapmış oldum diyeceksiniz.

Yulaflı Kek Malzemeleri:

 • 2 adet yumurta
 • 8 yemek kaşığı kadar yulaf kepeği
 • 1 çay bardağı kadar süt
 • 1 paket kadar kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı ölçüsünde tarçın
 • 4 yemek kaşığı kadar bal, ageve şurubu, stevia, pekmez ve benzeri
 • 1 yemek kaşığı kadar badem unu (şart değil, evde var ise koyabilirsiniz veya dövülmüş cevizde olur)
 • Biraz çekilmiş vanilya

Yulaflı Kek Hazırlanışı

Yumurtalar köpürünceye kadar 4 dakika çırpılır sonra süt ilave edilip tekrar çırpılır. Yulaf kepeği, kabartma tozu, tarçın, tatlandırmak adına neyi tercih ediyorsanız onu ekleyip, tahta kaşık yardımı ile malzemeyi karıştırıp 5-10 dk. kepeğin şişmesi için bekletin ve silikon bir kalıba koyun. 180 santigrat derece ısınmış olan fırınımızda 10-15 dk. pişiriyoruz. Size bir hafta yetecek kadar kekiniz hazır. Muffin olarak da pişirilebilir.

Diğer kalıplarda, kalıbı yağlamanız ya da yağlı kağıt kullanmanız daha iyi olacaktır. Yulaf kepeği azda olsa gluten içerir. Bazı çeşitlerinde gluten olmuyor. Paketin üzerini okumakta fayda var. Her durumda da fazla kabarmıyor. Gluten allerjisi olan kişiler lütfen dikkat etsin. Yulaflı kek hazır, afiyet olsun...

]]>
Muzlu Yulaflı Kurabiye https://www.yulaf.gen.tr/muzlu-yulafli-kurabiye.html Thu, 15 Nov 2018 12:03:54 +0000 Muzlu yulaflı kurabiye, Muzla yapılan sıra dışı bir kurabiye çeşididir. Un hamuruna katılmadan yapılan ayrıcalıklı bir kurabiyedir. Muzlu yulaflı kurabiye besin değeri yüksek bir kurabiyedir. Özel günlerde servis tabakların Muzlu yulaflı kurabiye, Muzla yapılan sıra dışı bir kurabiye çeşididir. Un hamuruna katılmadan yapılan ayrıcalıklı bir kurabiyedir. Muzlu yulaflı kurabiye besin değeri yüksek bir kurabiyedir. Özel günlerde servis tabaklarında ayrıcalıklı bir lezzet olarak tercih edilebilir. Çocuklar tarafından oldukça sevilmektedir. Muz C vitamini, folik asit, potasyum, magnezyum ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Bu nedenden dolayı faydalı bir besindir. Pratik ve kolay yapımlıdır. Zaman almadan tarım saat içerisinde servise hazır olabilen muzlu kurabiye doyurucu özelliğe de sahiptir. Muzlu yulaflı kurabiye kadın günlerinde, pikniklerde, doğum günlerinde ve özellikle misafir alımlarında çeşitlilik ve değişiklik oluşması adına sunum yapabileceğiniz bir ikramdır. Çay ve meşrubat yanlarında ikram edilmektedir. Sizde farklılık oluşması adına misafirlerinize ayrıcalıklı bir tat sunmak istiyorsanız işte muzlu yulaflı kurabiye tarifi. Tüm marifetli bayanlara tavsiye ederiz. Şimdiden kolay gelsin.

Muzlu yulaflı kurabiye için gerekli olan malzemeler:
 • 4 tane muz 
 • 1 su bardağı yulaf ezmesi
 • 1 çay bardağı dövülmüş fındık
 • Yarım çay bardağı damla çikolata
 • Bir miktar yaban mersini
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi
 • Vanilya özütü
Muzlu yulaflı kurabiye: Öncelikle muzları soyup derin bir kap içerisinde bir çatal yardımı ile ezerek püre haline getirin. Püre haline gelen muz içerisine yulaf ezmesini ilave edin ve karıştırın. Bir spatula veya kaşık yardımı ile iyice karıştırılan yulaf ezmesi ve muz püresi iyice bütünleşince çok az vanilya özütü ve damla çikolatayı ilave edin. Ardından damla çikolata, hindistan cevizi, kıyılmış fındık içi ve biraz tarçını ekleyin. İyice karıştırın. Malzemeler iyice bütünleşince yulaflı muzlu kurabiyenin hamuru hazırlanmıştır. Fırın tepsisini yanınıza alın ve fırın tepsisi içerisine yağlı kağıt serin. Yağlı kağıdın üzerine margarin sürün. Hamurdan elinizle küçük parçalar koparın ve hafifçe düzleştirin. Hazırlanan yağlı kağıtlar üzerine elinizle düzleştirdiğiniz biraz yuvarladığınız kurabiye hamurlarını tepsiye tek tek dizin. Önceden 180 derece ısıtılmış fırına sürüp yaklaşık 15 dakika kadar pişirin. Süre dolduktan sonra tepsiyi fırından çıkarın ve biraz dinlendirin. Sonra servis tabaklarına alıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Yulaflı Cevizli Kurabiye https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-cevizli-kurabiye.html Thu, 15 Nov 2018 13:09:38 +0000 Yulaflı Cevizli Kurabiye,  Kurabiye, Yunancada, Kourabiedes, Arapçada, Qurabiye Türkçede ise Kurabiye olarak geçmektedir, Türkçeye Arapçada Qurabiye olan kelimeden türeyerek giren kurabiye aslında Felemenkçe kökenli bir Yulaflı Cevizli Kurabiye,  Kurabiye, Yunancada, Kourabiedes, Arapçada, Qurabiye Türkçede ise Kurabiye olarak geçmektedir, Türkçeye Arapçada Qurabiye olan kelimeden türeyerek giren kurabiye aslında Felemenkçe kökenli bir kelime olup, Felemenkçede çörek manasına gelen koekie (koekje) kelimesi Amerika`ya göç eden Hollandalılar tarafından İngilizceye kazandırılmıştır. Öyküsü, Aslında 7. yüzyılda Persler pişirmişler ilk kurabiyeleri. Yani, Hollandalılar tesadüf eseri Modern çağda ve rastlantı sonucu keşfedilmiş yeniden keşfetmişler. Hazırladıkları kek hamurlarını denemek için minik parçalar halinde fırınlayan Hollandalılar, bu içi yumuşak, dışı gevrek tek lokmalık pişmiş hamur parçacıklarına ufak koekje koymuşlar ve kurabiye de bu şekilde dünya mutfağına girmiş olmuş. Tatlı ve tuzlu olarak hazırlanan, ana maddesi un, nişasta, yağ, haşhaş, fındık, fıstık, badem, kakao gibi malzemeler olan bir çeşit bisküvidir. Gerçekten de çay saatini renklendirmenin en lezzetli yoludur kurabiyeler. Çeşit bakımından zengin ve çayın vazgeçilmezi olan bu yiyecek çeşidininin faklı bir tadı olan, yulaflı cevizli kurabiye tarifi aşağıdaki gibidir. 

Yulaflı Cevizli Kurabiye İçin Malzemeler
 • 15 yemek kaşığı yulaf ezmesi. 
 • 5 yemek kaşığı un. 
 • 100 g ceviz. 
 • 125 g tereyağı
 •  1 tutam zencefil. 
 • 7 yemek kaşığı şeker. 
 • 1 adet yumurta. 
 • 1 paket kabartma tozu.
 • 1 paket vanilya. 
Yulaflı Cevizli Kurabiye Yapılışı; Oda sıcaklığında bekletilen 125 gr tereyağını geniş bir kaba alın. Üzerine 1 adet yumurtayı kırın ve özleşene kadar yoğurun. Özleşince 7 kaşık şekeri, 5 kaşık unu, vanilyayı, kabartma tozunu ve 16 kaşık yulaf ezmesini ekleyin. Zencefil ve rondodan çekilen ceviz ile beraber tekrar yoğurun. Hamurun kıvamı kulak memesi yumuşaklığı, cıvık arasında olmalı. Elde edilen hafif cıvık hamuru kaşık yardımıyla üzerine yağlı kağıt serilen fırın tepsisine özenle dizin. 150 derecede önceden ısıttığımız fırına atın. Arada kontrol ederek 10-15 dakika pişirin (Her fırında bu süre aynı olmayabilir). Kurabiyelerin, çatlamaması için fırının enerjisini kesip, 10 dakika kadar daha fırın içinde bekletin ve ardından servis edin. 
Afiyet olsun.
]]>
Sütlü Kremalı Yulaflı Bisküvi https://www.yulaf.gen.tr/sutlu-kremali-yulafli-biskuvi.html Thu, 15 Nov 2018 19:59:17 +0000 Sütlü Kremalı Yulaflı Bisküvi, bisküviler şeker, un gibi gıda maddelerinin yoğurularak, tekniğine uygun işlenerek ve şekil verilerek pişirilmesi sonucu elde edilen bir unlu mamuldür. Tatlı, tuzlu ve sade olarak birçok çe Sütlü Kremalı Yulaflı Bisküvi, bisküviler şeker, un gibi gıda maddelerinin yoğurularak, tekniğine uygun işlenerek ve şekil verilerek pişirilmesi sonucu elde edilen bir unlu mamuldür. Tatlı, tuzlu ve sade olarak birçok çeşidi vardır. Bisküvilerin içerisinde yüksek oranda şeker bulunduğu bisküviler herkes için uygun değildir. Vücudun bisküvi içinde bulunan şekere karşı cevabı farklı sonuçlar doğurabilir. bağlı olarak değişkenlik gösterir. O nedenle şeker içeriği yüksek olan bisküviler yerine lif ve tahıl içeriği yüksek bisküvilerin tercih edilmesi daha doğru bir karar olur. Sütlü kremalı yulaflı bisküvi de bunlardan bir tanesidir. Tadı oldukça lezzetlidir. Kakaolu bisküvilere göre oldukça hafiftir. İçerisindeki yulaf tok tutmaya yardımcı olur. Bisküviler tek başlarına yenilebileceği gibi ek malzemeler kullanılarak farklı tatlılar da yapılabilir. Çayın kahvenin yada çocuklar için ılık sütün yanında aperitif olarak tüketilebilir. Habersiz gelen misafirlere sunmak için büyük bir kurtarıcıdır. 

Sütlü Kremalı Yulaflı Bisküvi İçin Gerekli Malzemeler
 • 2 paket sütlü kremalı yulaflı bisküvi
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 yemek kaşığı granül kahve
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
Muhallebi İçin
 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 3 yemek kaşığı nişasta
 • 3 yemek kaşığı un
 • 1 paket vanilya 
 • 1 paket hazır krem şanti
Çikolata Sos İçin
 • 1 su bardağı süt 
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı nişasta
Sütlü Kremalı Yulaflı Bisküvi Yapılışı

Sütlü kremalı yulaflı bisküvi için öncelikli olarak muhallebi hazırlığı yapılmalıdır. Orta büyüklükte bir tencerenin içine 4 su bardağı süt boşaltılır. 1 su bardağı süt bir kenara ayrılır. Üzerine toz şeker, un ve nişasta ilave edilir. Tencere ocağın üzerine alınarak kısık ateşte pişirilmeye başlanır. Muhallebi koyulaşmaya başlayınca hoş koku vermesi için vanilya ilavesi yapılır. Bir miktar karıştırdıktan sonra tencere ocaktan alınır. Diğer yandan ayrılan 1 su bardağı süt ve hazır paket krem şanti mikser yardımıyla çırpılmaya başlanır. Yaklaşık olarak 5-6 dakika çırptıktan sonra muhallebinin içerisine ilave edilir. Muhallebi ıspatula yardımıyla havalandırılarak karıştırılır. Muhallebi ılınırken küçük bir kasede su, kahve ve toz şeker iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım bisküvileri ıslatmak için kullanılacaktır. Kremalı yulaflı bisküviler önce kahveli karışımına batırılarak kare şeklindeki borcamın tabanına yan yana dizilir. Daha sonra muhallebinin yarısı da boca edilerek üzeri ıspatula yardımıyla düzeltilir. Geri kalan bisküviler için aynı işlem ikinci kat olarak tekrar uygulanır. Üzerine geri kalan muhallebi dökülür ve oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. O esnada çikolatalı sos hazırlanır. Küçük bir tencereye süt, kakao, toz şeker, nişasta konulur ve tencere ocağa alınır. Sos kısık ateşte çırpma teli ile karıştırılarak pişirilmeye başlanır. Sos istenilen kıvamda hazırlanabilir. Daha sıvı kıvam isteyenler biraz daha süt yada daha koyu kıvam isteyenler ise biraz nişasta ilavesi yaparak kıvamı ayarlayabilir. Çikolatalı sos üzeri göz göz olunca ocaktan alınır. Servis tabağına alınan sütlü kremalı yulaflı bisküvi üzerine çikolatalı sos dökülerek sunum yapılır. 

Afiyet olsun.
]]>
Yulaflı Bisküvi Kalori https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-biskuvi-kalori.html Fri, 16 Nov 2018 15:09:41 +0000 Yulaflı Bisküvi Kalori, Yulaflı bisküvi folik asit, B grubu vitaminleri, fosfor, potasyum ve lif bakımından zengin bir içeriğe sahip olan atıştırmalık yiyeceklerden biridir. Yağ oranı oldukça fazla olduğu için tüketim mi Yulaflı Bisküvi Kalori, Yulaflı bisküvi folik asit, B grubu vitaminleri, fosfor, potasyum ve lif bakımından zengin bir içeriğe sahip olan atıştırmalık yiyeceklerden biridir. Yağ oranı oldukça fazla olduğu için tüketim miktarı dikkatli ayarlanmalıdır.İki tane yulaflı bisküvi iki dilim ekmek ve iki tatlı kaşığı yağ ile eş değerdedir. 1 adet yulaflı bisküvi yaklaşık 37 kalori içerir. Yulaflı bisküvi karbonhidratlardan oluşan bir bisküvi türüdür. Karbonhidratlar vücut tarafından kolaylıkla yakıldığı için enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Vücuda alınan karbonhidratlar aşırı bir şekilde alındığında vücutta birikmeye başlar ve ihtiyaç durumunda enerji kaynağı olarak vücut tarafından kullanılır.

Yulaflı bisküvi diğer karbonhidrat kaynaklarına nispeten diyet için daha uygun bir bisküvi türüdür. Kilo kontrolü için diyet yapan kişiler diyet listesine hergün olmasa da birkaç gün ara ile bir ufak boy yulaflı bisküvi eklerse kilo ile alakalı bir sorun yaşamaz. Ancak makarna ve ekmek tarzı karbonhidrat yönünden zengin gıdaların fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Yulaf diyabet hastalığı dikkat eden kişilerin listesinde de mutlaka bulunması gereken bir besin kaynağıdır. Çünkü yulaf sodyum ve şeker oranı düşük olan bir tahıldır. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.

]]>
Yulaflı Çorba https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-corba.html Fri, 16 Nov 2018 17:38:02 +0000 Yulaflı Çorba, Yulaf özellikle son zamanlarda beslenmemize dahil olan son derece faydalı bir tahıl türüdür. Buğdaygillerden olan bu bitki özellikle sindirim ve kabızlık şikayeti olanlar için en etkili çözümlerden Yulaflı Çorba, Yulaf özellikle son zamanlarda beslenmemize dahil olan son derece faydalı bir tahıl türüdür. Buğdaygillerden olan bu bitki özellikle sindirim ve kabızlık şikayeti olanlar için en etkili çözümlerden biridir. Her gün mutlaka 2 yemek kaşığı dolusu tüketmek sağlımız için şarttır. Normal şartlar altında tek başına tüketildiğinde hiç bir lezzeti olmayan ve hem çiğneme hem de yutma bakımından zor bir besindir. Ama vereceğimiz tarifle günlük tüketiminize eklemeniz ve daha lezzetli şekilde yemeniz mümkün. Bebeklere de gönül rahatlığı ile yedirebileceğiniz bu sağlıklı tarifi hemen verelim.

Yulaflı Çorba için malzemeler

 • 2 adet yumuşak domates
 • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 3 bardak soğuk su 
 • 1 tatlı kaşığı kuru fesleğen
 • 4 dal maydanoz
 • yeterince tuz 

Yulaflı Çorba Yapılışı

Domatesleri rendenin ince tarafı ile rendeleyelim. Çorbayı hazırlayacağımız tencereye sıvıyağ ve tereyağını alalım. Rendelenmiş domatesleri de ekleyerek soteleyelim. Suyunu ilave ettikten sonra tuz ve fesleğeni de ilave edip kaynamaya bırakalım. Kaynayan domatesli suya yulaf ezmesini ekleyelim. Tencerenin altını kısık hale getirerek yulaflar yumuşayıncaya kadar pişirelim. Eğer koyu olduğunu düşünürseniz bir miktar daha su ekleyebilirsiniz. Dilerseniz piştikten sonra çok ezmemek koşulu ile 1-2 kez blender dan geçirebilirsiniz. Pişen çorbayı servis ederken üzerine ince kıyılmış maydanozla servis ederseniz görüntü açısından daha iştah açıcı olur. Afiyet olsun. 

   

]]>
Yulaflı Çikolata Topları https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-cikolata-toplari.html Fri, 16 Nov 2018 20:02:06 +0000 Yulaflı çikolata topları, Yulaf içerisinde bulunan zengin yapısı bakımından sağlığa çok faydalıdır ve zayıflama iyi gelir. Tok tutar, kolesterolü düşürür, kansızlığa iyi gelir, kalp hastalıklarını azaltır. Sindirim Yulaflı çikolata topları, Yulaf içerisinde bulunan zengin yapısı bakımından sağlığa çok faydalıdır ve zayıflama iyi gelir. Tok tutar, kolesterolü düşürür, kansızlığa iyi gelir, kalp hastalıklarını azaltır. Sindirim sistemine iyi gelir, beyin gelişimini destekler, vücudun toksinlerden arınmasını sağlar, kabızlığı önler, enerji verir, kemik erimesini önler. Günlük abur cubur yeme ihtiyacı duyarız. Bu da kilo almamızı ve sağlıksız beslenmemizi sağlar. Fakat yulaf ve çikolatanın birleşmesi abur cubur yeme isteğini karşılar ve sağlık açısından faydalıdır. Özellikle sütlü çikolatadan çok bitter çikolata tercih edilir. Bitter çikolatanın içindeki yağ ve şeker oranı diğerlerine göre daha azdır. Bitter çikolata besleyicidir, kansere yakalanma riskini azaltır, tatlı ihtiyacını karşılar, kalp damar hastalıklarına iyi gelir, mutluluk verir stresi azaltır. Yulaflı çikolata topları çok yararlıdır ve lezzetlidir. İnsanların mutlu olmasına sebeptir. Yenildiğinde huzur verir ve faydalıdır. Zihni geliştirir. Günlük olarak, özel günlerde, tatlı ihtiyacının karşılanmasında tüketilebilir.Her çeşit çikolata ile yapılabilir ve lezzet açısından farklılık gösterir. Hepsi de birbirinden lezzetlidir. Farklı süslemelerle renk katılabilir, eğlenceli hala gelebilir. Örneğin süslemelerde şeker hamurundan figürler kullanılabilir. Görsel olarak daha çok göze hitap eder.

Yulaflı çikolata topları tarifi: 
 • 2 paket yulaflı bisküvi
 • 1 su bardağı hindistan cevizi
 • 1 su bardağı süt
 • 2 paket çikolata
Üstü için 
 • Fındık
Yulaflı çikolata topları tarifi yapılış şekli: İlk olarak bir kapta bisküvi ufalanır. Üzerine süt ve hindistan cevizi eklenerek iyice yoğurulur. Benmari usulü çikolata eritilir. Elde edilen hamurda istenilen büyüklükte parçalar alınarak yuvarlanır. Yuvarlanan hamur çikolataya batırılır ve cupcake kalıplarına koyulur. Üzerine fındık koyulup soğuduktan sonra servis edilir.
]]>
Yulaflı Bisküvili Pasta https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-biskuvili-pasta.html Sat, 17 Nov 2018 09:50:22 +0000 Yulaflı bisküvili pasta, Hemen hemen her yaş gurubundan insanın severek tükettiği yulaflı bisküvilerden yapılan bu pastayı eminim sizde çok seveceksiniz. El becerisi gerektirmeden yapılan ve çok ta beğenilen bu tarifle sizde anid Yulaflı bisküvili pasta, Hemen hemen her yaş gurubundan insanın severek tükettiği yulaflı bisküvilerden yapılan bu pastayı eminim sizde çok seveceksiniz. El becerisi gerektirmeden yapılan ve çok ta beğenilen bu tarifle sizde aniden gelen misafirlere bu benzersiz lezzeti ikram edebilirsiniz. Evde bulunan malzemeler ile son derece hızlı bir şekilde hazırladığınız bu yulaflı bisküvili pasta ile sizde özel günlerinizde farklılık katabilirsiniz. Görünüş itibariyle ilk etapta göze hitap eden bu pasta tat olarak ta herkese hitap etmektedir. Sizde yulaflı bisküvili pastaya farklılıklar katarak değiştirebilir, kendinize özel bir pasta oluşturabilirsiniz. Örneğin ceviz yerine fındık yada mevsim meyveleri kullanabilirsiniz. Şimdi sizinle yulaflı bisküvili pasta yapım aşamasına geçelim.

Yulaflı bisküvili pasta için gerekli malzemeler
 • 2 paket yulaflı bisküvi, 
 • 1 Su bardağı süt, 
Kreması için 
 • 3 su bardağı süt, 
 • 3 yemek kaşığı un, 
 • 1 yemek kaşığı nişasta, 
 • 5 yemek kaşığı şeker, 
 • 2 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı, 
 • Vanilya. 
Üzeri için 
 • 1  paket çikolata sosu, 
 • 2 su bardağı süt, 
 • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz içi, 
 • Hindistan cevizi. 
Yulaflı bisküvili pasta yapılışı, pastanın yapılışına kremasını hazırlayarak başlayabiliriz. Tencerenin içerisine nişasta şeker ve krema malzemelerinde olan süt miktarını koyup çarparım. Kısık ateşte koyulaşıncaya kadar karıştırarak pişirin. Göz göz olan kremayı ocaktan alın ve içerisine vanilya ve tereyağını koyun. Kendiliğinden soğuması için kenarda bekletin. Yulaflı bisküvili pasta yapılışını devamında toz haldeki çikolata sosu ve sütü karıştırın ve ocağa alın. Karıştırarak pişireceğiniz çikolata sosunu koyulaşınca ocaktan alın ve soğumasını bekleyin. Kremayı el blenderından geçirerek pürüzsüz bir krema elde edin. Sonrasında öğütülmüş ceviz ilave edin ve karıştırın. Yulaflı bisküvileri süte batırın ve arasına krema sürün. Bisküviler üç katlı oluncaya kadar devam edin. Yani kısaca bir bisküvi, bir krema, bir bisküvi, bir krema, bir bisküvi olarak bitirin. Kaşık yardımıyla üzerine çikolata sosu gezdirin. Yan taraflarını sadece Hindistan cevizi bulayım ve borcama dizin. Bütün hepsine aynı işlemi uyguladıktan sonra buzdolabında en az bir saat dinlendirin. Bu zamanın sonunda servis tabağına alıp servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun. 

]]>
Eti Burçak Yulaflı https://www.yulaf.gen.tr/eti-burcak-yulafli.html Sat, 17 Nov 2018 10:12:59 +0000 Eti Burçak Yulaflı; Eti'nin, yulaflı bisküvi, tıpkı kardeşleri kepekli, burçak, sultani ve kurabiyeli gibi sindirim sistemiyle dost bir bisküvidir. Hazmı kolaydır. Aynı zamanda mideyi de rahatlatır. Sadec Eti Burçak Yulaflı; Eti'nin, yulaflı bisküvi, tıpkı kardeşleri kepekli, burçak, sultani ve kurabiyeli gibi sindirim sistemiyle dost bir bisküvidir. Hazmı kolaydır. Aynı zamanda mideyi de rahatlatır. Sadece meyve şekeri ile tatlandırılan 1 paket eti burçak yulaflı 12,3 gram lif içerir. Günlük lif ihtiyacımızın %61’ni karşılar. Eti Burçak Yulaflı; İhtiyacınız olan sağlık dolu lif kaynağıdır. Hem çok lezzetlidir, hem de içeriğindeki lifler ile sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Lezzeti, doğallığı ve sağlığıyla sizleri bu dünyada doğal kalmış bir şeyler olduğunu kanıtlıyor. 

Kalori ve besin ögeleri (100 gr. için) 
 • Kalori: 482
 • Karbonhidrat: 68,4
 • Protein: 7,3
 • Yağ: 20,5
 • Lif: 5,2
 • Şeker: 21,0
 • Tuz: 1,4
Eti yulaflı bisküviyi yanınızda bulundurarak açlığınızı bastırmak için de tüketebilir, çay saatlerinizi daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Ya da yulaflı bisküvi ile farklı lezzetler ortaya çıkartabilirsiniz. Bunlardan bir tarifi aşağıda;

Eti Burçak Yulaflı Bisküvi İle Frambuazlı Cheesecake;
 • 1,5 Paket Eti Burçak Yulaflı Bisküvi
 • 3 Tane yumurta
 • 110 Gram tereyağı
 • 700 Gram taze kutu peynir
 • 200 Gram toz şeker
 • 3 Yaprak jelatin
 • 1 Tatlı kaşığı vanilya
 • 500 Gram frambuaz (dondurulmuş)
Yapılışı; Eti burçak yulaflı bisküvi'leri mikserde güzelce kıyın. Tereyağını eritin ve bisküviler ile karıştırın. Yağlanmış kelepçeli bir kalıba bastırıp döşeyin. Jelatini soğuk suda ıslatıp kaynatmadan eritin. Toz şekerden 2 çorba kaşığı ayırın ve kalan şekeri yumurta ve peynirle birlikte mikserde güzelce karıştırın. Önce vanilyayı, sonrada erittiğiniz jelatini içine katmalı ve daha sonra bu karışımı, bisküvili karışımın üzerine dökün ve yayın. Önceden 150°C'ye ısıttığınız fırının orta rafında 30 dakika kadar pişirin ve fırının içinde soğumaya bırakın. Frambuazları mikserde püre haline getirene kadar kıyın. Kalan 2 yemek kaşığı toz şekeri ekleyerek, süzgeçten geçirin. Püreyi cheesecakein üzerine döküp servis yapın. Afiyet olsun.
]]>
Yulaflı Kahvaltı https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-kahvalti.html Sun, 18 Nov 2018 02:26:41 +0000 Yulaflı Kahvaltı, yıllardır yoga eğitmenlerince ve NLP uzmanlarınca tavsiye edilen bir kahvaltı çeşididir. Özellikle insanlar yogaya başlandığında kahvaltılarının yulaflı kahvaltı olmasına gayet özen gösterm Yulaflı Kahvaltı, yıllardır yoga eğitmenlerince ve NLP uzmanlarınca tavsiye edilen bir kahvaltı çeşididir. Özellikle insanlar yogaya başlandığında kahvaltılarının yulaflı kahvaltı olmasına gayet özen göstermektedirler. Yulaflı kahvaltı sayesinde insan vücudunun enerjik ve güne başlarken zinde başlamanın yararına olduğu çoğu araştırmalara göre tespit edilmiş olup her ne kadar biraz tuhaf bir düşünce de olsa insan vücudunun bir havaya sahip olması ve bu havayı dinlemek ve bilhassa bu vücudun bu isteklerini duymak gerekiyor.

NLP uzmanları ve yogacılar sabah nasıl kalkarsak günümüzün geri kalanını da öyle geçireceğimizi savunuyorlar. Bunu çoğu insanlar zaten hali hazırda kabul etmektedir. Başlangıçlar, insan hayatında her zaman önemli bir yer tutmaktadır. Hatta çoğu insan “Bugün tersinden mi kalktın” deyimini benimsemişlerdir. 

İnsanlar yulaflı kahvaltı yaptıkları zaman hiç kahvaltı yapmamış gibi hafif ve tok hissediyorlar. Yulaf insan vücudunun tüm gün ihtiyacı olan karbonhidrat ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca kişiye yüksek ve güzel bir enerji vererek kronikleşmiş olan kabızlık sorununu da ortadan kaldırmaktadır. Yulaflı kahvaltı insanların sabah kahvaltılarını pratik, hızlı ve bir o kadar lezzetli yapmaktadır. Yani genel olarak baktığımızda bir insanın yulaflı kahvaltı etmesi için bir çok nedene hali hazırda sahip.

Yulaflı Kahvaltı İçin Malzemeler

 • 3-4 çorba kaşığı kadar sade yulaf ezmesi
 • Kuru üzüm (çekirdekli)
 • 1-2 adet ceviz içi
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 tane mevsim meyvesi

Yulaflı Kahvaltı Hazırlanışı

Hepsini karıştırın ve çok az bir su ekleyerek robotta rendeleyin. Meyveyi sonradan doğrayıp ilave edebilirsiniz. Çok az tahin ve pekmez de ekleyebilirsiniz. Su miktarını göz kararı ile sulu ya da katı olarak tercihinize göre ayarlayın ve kendinize özel kahvaltınızı hazırlayın. Afiyet olsun… ]]>
Yulaflı Puding https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-puding.html Mon, 19 Nov 2018 02:25:50 +0000 Yulaflı puding, Eğer sizde farklı ve hafif bir tatlı arıyorsanız yulaflı puding tam size göre. Yulaf içeriğinden dolayı sağlıklı gıdalar arasında yer alır. Yulaflı puding yaparken kullanılan malzemeler ile sağlıklı ve doy Yulaflı puding, Eğer sizde farklı ve hafif bir tatlı arıyorsanız yulaflı puding tam size göre. Yulaf içeriğinden dolayı sağlıklı gıdalar arasında yer alır. Yulaflı puding yaparken kullanılan malzemeler ile sağlıklı ve doyurucu bir tatlı yapmaya çalıştık. İnsanda oluşan tatlı ve çikolata isteğini sizde bu tatlı ile karşılaşabilirsiniz. Evinizde fazla vakit harcamadan zamandan kar ederek yaptığınız bu tatlıyı ani gelen misafirlere de sunabilirsiniz. Ortalama 4 kişilik olan yulaflı  pudingi 15 dakika içerisinde hazırlayıp toplamda yarım saatte sunabilirsiniz. Özellikle çalışan ve vakti dar olan bayanların kurtarıcısı olarak muhakkak öğrenilmesi gereken bir tatlıdır. Şimdi size yulaflı puding nasıl yapılır onu anlatalım.

Yulaflı puding için gerekli malzemeler
 • 1 Su bardağı yulaf ezmesi, 
 • 3 su bardağı süt, 
 • 1 paket kakao, 
 • 1 paket vanilya, 
 • Bal, 
 • 1 Su bardağı çekilmiş fındık içi, 
 • Hindistan cevizi, 
Yulaflı puding yapılışı, Tencerenin içerisine yulaf ezmesi ve sütü koyun. Ocağın altını açmadan 10 dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra ocağın altını açın ve yulaf ezmesi yumuşayana kadar pişirin. Ara sıra karıştırmayı unutmayın. Yumuşacık tan sonra içerisine kakao ve vanilyayı koyup blenderla iyice ezin. Hazırlanan karışımın içerisine arzuya göre organik süzme bal ve çekilmiş fındık içi koyup karıştırın. Yulaflı pudingi kup veya uygun kaselere bölüştürün. Üzerine fındık içi ve Hindistan cevizi serperek soğuması için buzdolabına kaldırın. Yulaflı pudingi soğuk olarak servis yapın. Afiyet olsun. 
]]>
Yulaflı Bisküvi Tatlısı https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-biskuvi-tatlisi.html Mon, 19 Nov 2018 04:59:01 +0000 Yulaflı bisküvi tatlısı;  Yulaf aslında eski dönemlerde hayvan yemi olarak kullanılan bir tarım bitkisidir. Ama gelişen bilim ve gıda sektörü birçok besinin insanlar tarafından tüketildiğinde faydalarının daha iyi olduğunu Yulaflı bisküvi tatlısı;  Yulaf aslında eski dönemlerde hayvan yemi olarak kullanılan bir tarım bitkisidir. Ama gelişen bilim ve gıda sektörü birçok besinin insanlar tarafından tüketildiğinde faydalarının daha iyi olduğunu fark etmişlerdir. Bunlardan birisi de Yulaf' tır. Yulaf ile üretilen bir çok bisküvi çeşidi vardır. Metabolizmayı hızlandıran ve sindirimi kolay olan bu tarım bitkisi şimdilerde bir çok diyet listesinin başında gelir. Diyet ürünlerinde daha çok kullanılan yulaf rejim yapanların tatlı ihtiyacını karşılamak ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak için aktif olarak kullanılan bir üründür. 

Yulaflı bisküvi tatlısı malzemeleri; 
 • İki paket yulaflı bisküvi, 
Arası için;
 • Bir su bardağı tam yağlı süt,
 • Bir paket kremşanti,
Islatma işlemi için;
 • Bir çay bardağı tam yağlı süt,
Üzeri için;
 • Bir tatlı kaşığı dolusu tereyağ,
 • Seksen gram kadar çikolata,
Bulama işlemi için;
 • Hindistan cevizi. 
Yulaflı Bisküvi tatlısı yapılışı;

Tatlımızın yapımına ilk olarak arasına yerleştirilecek kremanın yapımı ile başlarız. Bir kap içerisine bir bardak tam yağlı süt ve bir paket krem şanti ilave edilerek bir robot yardımı ile iyice çırpılır ve kreması hazır hale getirilir. Daha sonra krema kıvamına gelsin diye buzdolabında bir saat beklemesi için yerleştirilir. Daha sonra bisküvilerini yapmak için iki paket yulaflı bisküvi ve süt önünüze alınarak süt bir kase içerisine konulur. Bisküviler süte batırılarak ıslatılır ve buzdolabında olan krem şanti yani krema alınarak üzerine taşırmadan belirli bir kalınlıkta sürülür ve ikinci bisküvi ıslatılarak üzerine konur. En son ikinci kat krema sürülerek tekrar süte batırılmış bisküvi ile kapatılarak Hindistan cevizi dolu olan kaseye iyice her yerine bulanacak şekilde batırılır ve tepsiye yerleştirilir. Bu işlen iki paket bisküvi bitinceye kadar tekrar edilerek yapılır. 

Parça parça ayrılan çikolatalar ve tereyağı bir kase içerisinde benmari usulü eritilerek her bir yulaflı bisküvi parçasının üzerine güzel bir şekilde sürülür. Bütün parçalar bittikten sonra yulaflı bisküvili tatlımız buzdolabında bir saat dinlenmeye alındıktan sonra, servise hazır hale gelir. Bu arada isteğe bağlı üzerine meyve çeşitleri yerleştirebilirsiniz. Afiyet olsun. 
 
]]>
Yulaflı Muzlu Kurabiye https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-muzlu-kurabiye.html Mon, 19 Nov 2018 17:47:47 +0000 Yulaflı Muzlu Kurabiye, Bu tarif hem çok kolay hemde oldukça lezzetli bir kurabiye tarifidir. Bu kurabiye tarifi diğer kurabiye çeşitlerinden çok daha farklıdır. İçindeki yulaf sayesinde hem daha sağlıklı hemde daha besleyici Yulaflı Muzlu Kurabiye, Bu tarif hem çok kolay hemde oldukça lezzetli bir kurabiye tarifidir. Bu kurabiye tarifi diğer kurabiye çeşitlerinden çok daha farklıdır. İçindeki yulaf sayesinde hem daha sağlıklı hemde daha besleyici kurabiye yapmış olacaksınız. Bu enfes kurabiyenin içine çeşitli bir çok kuru yemiş konularak lezzetine lezzet katılmaktadır. Ayrıca içine un konulmayarak yapılan bu kurabiye özellikle de kilo sorunu olanların ve formuna dikkat eden kişilerin bayılarak yemiş olduğu bir kurabiye çeşididir.

Yulaflı Muzlu Kurabiye Yapılışı

 • Bir su bardağı kadar yulaf ezmesi 
 • Bir su bardağı kadar da olgun muz püresi

İçine Ekleyeceğiniz Malzemeler

 • Vanilya özütü
 • Yaban mersini
 • Badem, fındık ve ceviz
 • Kıyılmış Hindistan cevizi
 • Damla çikolata
 • Toz tarçın
 • Biz bu malzemeleri koyduk siz isteğe göre daha farklı malzemelerde ilave edebilirsiniz. 

Yulaflı Muzlu Kurabiye Yapılışı

Bu enfes unsuz kurabiye tarifini yapmak için ilk önce fırını 180 dereceye getirin. Daha sonra fırın tepsisi içine yağlı kağıt serin sermiş olduğunuz yağlı kağıdı da az bir margarin ile iyice yağlayın. Hazırlamış olduğunuz yağlı kağıt sermiş olduğunuz fırın tepsisini bir kenara alın. Sonra bir karıştırma içine olgunlaşmış muzların kabuklarını soyun kasenin içine atın. Çatal kullanarak muzları iyice ezin püre kıvamında olacak. Daha sonra ezmiş olduğunuz muz genişçe bir kap içine alın ve üstüne yulaf ezmesini ilave edin spatula iyice karıştırın. Ezmiş olduğunuz muzların üstüne toz tarçını, çok az miktarda vanilya özünü, fındık içini, damla çikolatayı ve bademi de ilave edin ve spatula ile iyice alt üst edin. Yulaflı muzlu kurabiye hamuru şekil vermek için hazır. Şekil vermek için elinizle küçük parçalar kopartın ve yuvarlayın. Hafif bir şekilde düzeltin ve daha önceden hazırlamış olduğunuz fırın tepsisi içine dizin. Yulaflı  muzlu kurabiye hamurunun hepsini de bu şekilde şekillendirerek fırın tepsisi içine dizin. Sıra geldi yulaflı muzlu kurabiyeleri pişirmeye geldi daha sonra önceden ısıtmış olduğunuz fırına kurabiyeleri sürün. 13-15 dakika kadar kontrollü bir şekilde pişirin. Pişen enfes unsuz yulaflı muzlu kurabiyeleri mutfak tezgahı üstünde biraz bekletin soğusun eğer soğumadan kurabiyeleri almaya kalkar iseniz dağılırlar. Mutlaka soğumasını bekleyin soğuyan yulaflı muzlu kurabiyeleri servis edeceğiniz tabağa alın. Yanında sıcacık çay ile servis yapın.

Afiyet Olsun.

]]>
Yulaflı Üzümlü Kurabiye https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-uzumlu-kurabiye.html Mon, 19 Nov 2018 23:39:03 +0000 Yulaflı Üzümlü Kurabiye: Bu kurabiyelerin şekillerini nasıl istersek öyle yapmak mümkündür ,bu sebeple şekilleri ile ilgili bir kaygı duymaya gerek yoktur. Yapımı çok kolay olduğu için içerisine istenilen meyve çeşidi veya Yulaflı Üzümlü Kurabiye: Bu kurabiyelerin şekillerini nasıl istersek öyle yapmak mümkündür ,bu sebeple şekilleri ile ilgili bir kaygı duymaya gerek yoktur. Yapımı çok kolay olduğu için içerisine istenilen meyve çeşidi veya parça çikolata koyabilmek mümkündür. Bu kurabiyeler çay, kahve ve öğün arasında atıştırmalık olarak da tüketmek için iyi bir gıdadır. Kilo yapma olasılığı çok düşük olan yulaflı ve üzümlü kurabiye arkadaşlar ve dostlara  çay sohbetlerine hediye olarak götürmek için çok güzel olur. Dışı çıtır çıtır içi ise yumuşacık bir tat verir bu neden ile keyifle yenir.

Malzemeler:
 • Vanilya,
 • 50 gr margarin,
 • 50 gr tereyağı,
 • 1 tane yumurta,
 • Yarım su bardağı toz şeker,
 • Yarım su bardağı esmer şeker,
 • 3/4 su bardağı un,
 • 1,5 su bardağı yulaf,
 • 1 cay kaşığı tarçın,
 • Yarım su bardağı kuru üzüm,
 • Damak tadına göre tuz,
 • Yarım çay kaşığı hamur kabartma tozu.
Yulaflı Üzümlü Kurabiye Yapılışı: Tereyağını bir mikserle çırparak krema kıvamına getirin, Esmer toz şeker, margarin,vanilya toz şeker ve yumurtayı koyup iyice çırpmaya devam ediniz. Un,tarçın, kabartma tozu, tuz ve tarçını başka bir kutuda iyice karıştırın ve karışıma ilave edin ve tekrar iyice karıştırın, kuru üzümü ve yulafı da ekleyip yoğurun. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin ve hamurdan bir tatlı kaşığı ile parçalar alarak aralıklı bir şekilde fırın tepsisine diziniz. Daha önceden ısıttığınız fırında, ısı ayarı 170 derece deki fırında 10-15 dakikada pişirin. Afiyet olsun. 
]]>
Yulaflı Poğaça https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-pogaca.html Tue, 20 Nov 2018 23:10:15 +0000 Yulaflı Poğaça, Yulaf tarım bitkisi diyet listelerinin içerisinde kullanılacak bitkilerin içerisinde birinci sırada yer alır. Bir baklagil ürünüdür ve lifli yapısı sayesinde özellikle rejim menülerinin içerisinde başlarda y Yulaflı Poğaça, Yulaf tarım bitkisi diyet listelerinin içerisinde kullanılacak bitkilerin içerisinde birinci sırada yer alır. Bir baklagil ürünüdür ve lifli yapısı sayesinde özellikle rejim menülerinin içerisinde başlarda yer alır. Poğaça gibi besinler hamur işine girdiği için rejim yapanların bir çoğunda yasaklanan ürünlerin başında gelir. Fakat içeriği yulaftan yapılanlar daha az kalori içerdiğinden ve sindirim sistemini çalıştıran özelliğinden ötürü haftada bir adet tüketilmesi şeklinde diyetisyenler tarafından önerilmektedir. O yüzdende yulafla yapılan bir çok tarif ortaya çıkmıştır. Eski dönemlerde hayvan yemi olarak kullanılan yulaf sağlıklı beslenmede insanların ilk sıralarda kullandığı besinler arasında yerini almıştır. Yulaf hakikaten bir doğa harikası tarım ürünüdür. Tüketilmesi durumunda midede ortalama olarak büyüklüğünün yirmi katı suyu içerisinde hapsedip tok tutma özelliği sağlamaktadır. Bu sayede acıkma gibi anlık krizlerde diyet yapanların kurtarıcısı gibidir. 

Yulaflı Poğaça malzemeleri;
 • İki yemek kaşığı dolusu kepekli un,
 • Altı yemek kaşığı yulaf kepeği,
 • Dört adet yemek kaşığı yoğurt,
 • Üç yermek kaşığı kadar lor peyniri,
 • Bir kalıp beyaz peynir küçük,
 • Yarım paket kabartma tozu,
 • Bir tutam dereotu,
 • Bir çay kaşığı tuz,
 • Bir çay kaşığı kırmızı toz biber,
Üzeri için;
 •  Bir adet yumurta sarısı,
Yulaflı Poğaça yapılışı

İlk olarak beyaz peynir bir kase içerisinde iyice ezilir. Sonra yumurta akı ile sarısı ayrılarak iki ayrı kaseye boşaltılır ve dereotu küçük küçük doğranır. Yoğurt, Yulaf kepeği, bir yumurta, kepekli un, tuz, kırmızı toz biber ve diğer yumurtanın beyazı ile beraber derin bir kase içerisinde hepsi iyice karıştırılır. Karışımın içerisine kabartma tozu da ilave edildikten sonra içerisine lor peyniri, beyaz peynir ve dereotu da ilave edilerek tekrar karıştırılır. Kek hamurundan biraz daha kıvamlı bir karışım elde edilir. Yulaflı poğaça hamuru önceden ayarladığınız Silikon kalıplara aldığı kadar dökülerek hazırlanır. İşlem hamur bitene kadar yağılır. Ortalama olarak bu malzemeler ile çıkan adet sayısı on beş civarındadır. Hazırladığınız kalıplar fırın tepsisi içerisine belirli aralıklarda yerleştirilerek üzerilerine ayırdığınız yumurta sarısını bir fırça yardımı ile hepsinin üzerine sürerek birkaç tutam dereotu serpiştirin. Daha önceden 200 derecede ısınması için açtığınız fırın içerisine tepsi yerleştirilerek ortalama olarak yirmi dakika kadar pişirilir. Bu arada pişim süresi fırına göre farklılık gösterebilir. İlk on dakikadan sonra veya hamurun şişme işlemi olduktan sonra kontrol ederek pişirmeye devam edebilirsiniz. Artık yulaflı poğaçalarınız hazır ve servis edilebilir hale gelmiştir. Afiyet olsun.
]]>
Yulaflı Tatlılar https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-tatlilar.html Wed, 21 Nov 2018 15:51:13 +0000 Yulaflı tatlılar: Yulaf karbonhidrat ve protein açısından çok zengin bir besindir. Kış aylarında yulafla güne başlamak enerji depolama açısından çok iyi olabilir. İçerisin de bol miktarda lif vardır. İçerisinde bulunan zeng Yulaflı tatlılar: Yulaf karbonhidrat ve protein açısından çok zengin bir besindir. Kış aylarında yulafla güne başlamak enerji depolama açısından çok iyi olabilir. İçerisin de bol miktarda lif vardır. İçerisinde bulunan zengin mineral ve vitaminler sayesinde sağlığı hastalıklardan korur. Çok fazla fosfor bulundurur. Bunun dışında kalsiyum, magnezyum, sodyum ve bakır da içerir. Yulaf cilt sağlığına, saç sağlığına, sinir sistemine, uykusuzluğa, kemik ve kas sağlığına, diş sağlığına iyi gelir. Kan şekeri seviyesini de düzeltir. Genelde insanlar yulafı diyet yemeği olarak seçerler ve süt ile tüketirler. Kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Bağırsak kanseri riskini azaltır. Sağlık açısından çok önemli bir yeri vardır ve çok faydalıdır.

Yulaflı bisküvili pasta tarifi malzemeleri:
 • 1 çay bardağı süt
 • 2 paket yulaflı bisküvi
 • İçi için
 • 1 su bardağı süt
 • 1 paket kem şanti
Üzeri için
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 100 gram çikolata
 • Hindistan cevizi
Hazırlanışı: İlk olarak içi için krem şanti ve 1 su bardağı süt çırpılır. 1 saat kadar dolapta bekletilir. Bisküviler tek tek ıslatılır ve içerisine krem şanti sürülür. 3 kat bu şekilde yapılır. Daha sonra kenarları hindistan cevizine bulanır. Çikolata ve tereyağ benmari usulü eritilir ve hazırlanan pastaların üzerine dökülür. Buzdolabında dinlendirilir ve servis edilir. 

Yulaf ezmeli tatlı tarifi malzemeleri: 
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 adet elma
 • 1 adet nar
 • 1 çay bardağı esmer şeker
 • 2.5 su bardağı süt
 • 2 su bardağı yulaf ezmesi
Süslemek için
 • Taze nane
Hazırlanışı: 2 su bardağı yulaf ezmesi ve 2.5 su bardağı süt bir tencereye konulur. Kısık ateşte karıştırılarak pişirilir. Daha sonra elmanın kabukları soyulur. Tencere ocaktan alınır. Yulaflı sütün içerisine elma rendelenir, tarçın ve esmer şeker de katılarak karıştırılır. Servis edilecek kupun altına nar koyulur. 2 yemek kaşığı üzerine yapılan tatlı konulur. Ortasına tekrar nar serpilir ve tekrar yulaflı tatlıdan konularak buzdolabında bekletilir. Soğuduktan sonra nane ile süslenip servis edilir. Yulaflı tatlılar arasında en güzellerden biridir.

Yulaflı kurabiye tarifi malzemeleri:
 • 3 su bardağı yulaf
 • 2 adet yumurta
 • 3 su bardağı un
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı esmer şeker
 • Yarım su bardağı dövülmüş fındık
 • 1 tutam tuz
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 paket vanilya
 • 200 gram tereyağ
 • 2 su bardağı kuru yaban mersini
Hazırlanışı: Tereyağ, esmer şeker ve toz şeker iyice çırpılır. Daha sonra yumurta eklenerek çırpılmaya devam edilir. Daha sonra fındık, un, vanilya, karbonat, yulaf, tuz, yaban mersini de eklenerek kurabiye hamuru elde edilir. Yağlı kağıt bulunan tepsiye aralıklı bir şekilde kaşık yardımıyla hamurdan parçalar alınıp koyulur. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 15 dakika pişirilir. Dinlendikten sonra servis edilir. 
]]>
Diyet Yulaflı Kurabiye https://www.yulaf.gen.tr/diyet-yulafli-kurabiye.html Wed, 21 Nov 2018 21:17:54 +0000 Yulaflı Diyet Kurabiye, Yulaf özellikle de kış mevsiminde tüketildiği zaman mikroplara karşı vücudunuzun direncini artırır. Çünkü yulaf vücuda gerekli olan enerjiyi çok iyi veren karbonhidratlar ve protein açısından oldu Yulaflı Diyet Kurabiye, Yulaf özellikle de kış mevsiminde tüketildiği zaman mikroplara karşı vücudunuzun direncini artırır. Çünkü yulaf vücuda gerekli olan enerjiyi çok iyi veren karbonhidratlar ve protein açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Yulaf ezmesi ile ilgili modern tıbbın yapmış olduğu bir çok kapsamlı araştırmalar sonucunda düzenli bir şekilde yulaf ezmesi yemenin çeşitli bir çok hastalığı vücudunuzdan uzak tutacağını kanıtlamıştır. Yulaf bol miktarda lif içeren bir besin kaynağıdır. Yalnızca bir fincan kadar yulaf dahi vücudun ihtiyaç duyduğu lif ile protein ihtiyacının büyük bir bölümünü kolaylıkla karşılar. Güne daha enerjik ve zinde bir şekilde başlayabilmek için yulaf yemek çok iyi bir besindir. Yulaf özellikle de iç organların sağlığını koruyabilmesi haricinde aynı zamanda topikal olarak da uygulanır. Yulafı sağlık bakımından bu kadar önemli tutan hiç şüphesiz içermiş olduğu zengin bileşenler ile minerallerdir. Ayrıca yulaf yazlar bakımından da çok zengin bir besindir. Bunun haricinde ise içinde bol, bol protein ve karbonhidrat bulunur. B6 vitaminin yanı sıra niasin, tiamin ve riboflavin içermekte olan yulaf aynı zamanda da bol miktarda folat içermektedir. Yulaf içinde barındırmış olduğu bol miktardaki mineraller sayesinde bu kadar ilgi çeken bir besin kaynağıdır. Muhteşem bir fosfor deposu olan yulaf bunun yanı sıra bakır, kalsiyum, manganez, sodyum, demir ve magnezyum içerir. Bunların dışında yulaf aynı zamanda diyet yapan kişilerinde korkmadan kekmiş kurabiye imiş bu tür herkes tarafından sevilmekte olan hamur işlerinin de yapımında kullanılır. Un yerine yulaf ile yapılan kekler kurabiyeler diyet yapan ve kilo sorunu olan kişiler için mucizevi bir besindir. 

Yulaflı Diyet Kurabiye İçin Gerekli Malzemeler

 • Bir paket vanilya
 • 1,5 su bardağı yulaf ezmesi
 • Bir tane yumurta
 • Bir su bardağı kepekli un (isteğe göre)
 • Yüz gram tereyağı
 • 1,5 yemek kaşığı kadar portakal rendesi
 • Bir çay kaşığı karbonat
 • Bir bölü iki su bardağı toz şeker
 • Bir çay kaşığı kabartma tozu
 • Bir iki bölü çay kaşığı tuz

Yulaflı Diyet Kurabiye Yapılışı 

Yulaflı diyet kurabiye yapmak için öncelikle tuzu, yulafı, portakal kabuğunu, unu, kabartma tozu ile karbonatı bir kap içinde iyice karıştırın. Bu karışımın üstüne vanilya ve yumurtayı da ilave ederek karıştırma işlemine devam edin. Sonra tereyağı ve toz şekeri tam üç, dört dakika kadar krema kıvamını alana kadar iyice karıştırın. Sonra yulaflı karışımı da ilave ederek bir, iki dakika daha karıştırın. Hazırlamış olduğunuz yulaflı kurabiye hamurunun kıvamı hafif ele yapışan bir kıvam olmasın özen gösterin. Sonra elinizi biraz unlayarak yulaflı kurabiye hamurundan ceviz büyüklüğü kadar parçalar kopararak yağlı kağıt yada yağlamış olduğunuz fırın tepsisi içine aralıklı, aralıklı olacak şekilde dizin. Bu şekilde bitirmiş olduğunuz yulaflı diyet kurabiye hamurunu daha önceden ısıtmış olduğunuz burası önemli üstü kızarana kadar yakmadan pişirin. Pişmiş yulaflı diyet kurabiyelerini fırından alın tam on dakika mutfak tezgahında beklesin ilk sıcaklığı geçmeden tepsiden almaya kalkar iseniz kalkmaz dağılır. Bunun için kesinlikle on dakika hatta iyice soğuması için daha çok bekleyin soğuyan kurabiyeleri servis tabağına alın. Sıcacık çay eşliğinde alın size diyet kurabiyeler.

Afiyet Olsun.

]]>
Şekersiz Yulaflı Kurabiye https://www.yulaf.gen.tr/sekersiz-yulafli-kurabiye.html Thu, 22 Nov 2018 19:09:42 +0000 Şekersiz Yulaflı Kurabiye, enfes ve lezzetli bir kurabiyedir. Şekersiz olmasına bakmayın sonucunda güzel bir kurabiye ortaya çıkıyor. Kurabiye şekersiz olur mu hiç demeyin. Şeker kullanmadan içerisine atılan besinler hem şeker i Şekersiz Yulaflı Kurabiye, enfes ve lezzetli bir kurabiyedir. Şekersiz olmasına bakmayın sonucunda güzel bir kurabiye ortaya çıkıyor. Kurabiye şekersiz olur mu hiç demeyin. Şeker kullanmadan içerisine atılan besinler hem şeker ihtiyacını karşılıyor hem de sağlıklı bir kurabiye oluyor. Bu kurabiye diyet yapanların da tercih edebileceği bir kurabiyedir. Severek yiyeceğinize emin olabilirim. Hem misafirlerinize ikram olarak da sunabilirsiniz. Çayın yanında harika bir uyum sağlayacaktır. Yulafın ise sağlık açısından faydaları çoktur. Bol miktarda lif içerir. Yulaf içerdiği enerji, protein ve karbonhidratlar açısından da zengin bir besindir. Düzenli olarak yulaf ezmesi tüketmek insan vücudunu hastalıklardan uzak tutacaktır. Gelin şimdi böyle sağlıklı besinlerin bir araya geldiği mükemmel bir şekersiz yulaflı kurabiye yapalım. 

Şekersiz Yulaflı Kurabiye İçin Gereken Malzemeler; 
 • 1 tane yumurta, 
 • 2 su bardağı yulaf ezmesi, 
 • 2 tane elma, 
 • 1 tane muz, 
 • 1 çay bardağı badem, 
 • 1 çay bardağı ceviz, 
 • 2 tatlı kaşığı bal, 
 • 1 tatlı kaşığı tarçın, 
 • 1 çay kaşığı keten tohumu, 
 • 1 tane vanilya, 
 • 1 tane kabartma tozu, 
 • Arzuya göre kuru meyveler (hurmada ekleyebilirsiniz) 
(Bal, ceviz, badem isteğe göre arttırabilirsiniz.)

Şekersiz Yulaflı Kurabiye Yapılışı, 

İlk önce kuru meyvelerden ve ceviz,badem,(fındık da olur) onları küçük küçük doğrayın. Sonra muzun kabuğunu soyun ve ezin. Elmaları da yıkayın ve soyun ardından rendeleyin. Yumurtayı güzelce çırpın ve malzemelerin üzerine ilave edin. Kaşık ile alınabilir kıvamı olmalı. Eğer elmalar çok sulu ise yulaf eklenerek kıvamı ayarlayabilirsiniz. Tepsiye yağlı kağıt serin ve yaptığınız harçtan bir kaşık alıp şekil vererek tepsiye koyun. Önceden 180 derece de ısıttığınız fırına tepsiyi verin. Yaklaşık 20-25 dakika pişirin. Pişen kurabiyeleri fırından çıkardıktan bir kaç dakika sonra fırın ızgarasına dizin. Şekersiz yulaflı kurabiye hazırdır. Afiyet olsun... 
]]>
Yulaflı Diyet Kurabiye https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-diyet-kurabiye.html Fri, 23 Nov 2018 18:49:40 +0000 Yulaflı diyet kurabiye, oldukça sağlıklı ve lezzetli kurabiye çeşitlerinden bir tanesidir. Diyet yapanlar için kurabiye, diyete zarar verdiği kanaatından dolayı diyetisyenler tarafından pek önerilmemektedir. Ancak diyet uygul Yulaflı diyet kurabiye, oldukça sağlıklı ve lezzetli kurabiye çeşitlerinden bir tanesidir. Diyet yapanlar için kurabiye, diyete zarar verdiği kanaatından dolayı diyetisyenler tarafından pek önerilmemektedir. Ancak diyet uygulayan kişiler için yulaflı kurabiye, diyete bir zararı olmayacağı için diyetisyenler tarafından da gönül rahatlığı ile önerilmektedir. Aynı zamanda çayın yanında sağlıklı bir şeyler atıştırmak isteyenler için tarifini vereceğimiz bu kurabiye tarifi mutlaka tercih edilmelidir. Kalori bakımından da düşük olduğu gibi lezzet bakımından da sizden tam not alacak bir tariftir. Yulaflı diyet kurabiyeyi, konuklarınıza veya kendinizi şımartmak istediğiniz zaman çayın yanına hazırlayıp afiyetle tüketebilirsiniz.

Yulaflı diyet kurabiye için gerekli malzemeler

 • 1 su bardağı yulaf ezmesi
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 1 su bardağı kepekli un
 • 1 tane yumurta
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu
 • 75 gr oda ısısında beklemiş tereyağı
 • 1 fiske tuz

Yulaflı diyet kurabiye hazırlanışı

Geniş bir hamur yoğurma kabı alın ve içerisine unlu malzemeleri ilave edip harmanlayın. Orta kısmını havuz olacak şekilde açın ve içerisine yumurta ile yağı ilave edin. Unlu malzemeleri orta kısma yavaş, yavaş alarak hamuru yoğurmaya başlayın. Eğer bir kere de hamuru karıştırırsanız toplaması zor olabilir. Bunun için yavaş, yavaş yoğurmaya başlamak daha iyi olacaktır.

Hafif şekilde ele yapışacak bir hamur olacaktır. Bu kıvam yulaflı diyet kurabiye için ideal olmaktadır. Hazırlanmış olan kurabiye hamurunu buzdolabına kaldırın ve yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. İçerisinde yağ bulunduğu için hamur buzdolabında kendini toparlayacaktır. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin veya yağlayın. Fırının ayarını 180 dereceye getirin ve ısıtın. Diğer taraftan beklemekte olan kurabiye hamuruna şekil verin ve tepsiye yerleştirin.

Kurabiye tepsisini fırına gönderin ve yaklaşık 15-20 dakika kadar pişirin. Pişmiş olan kurabiyeleri tepsiden almadan önce bir müddet bekletip dinlendirin. Böylelikle tepsisinin üzerinden dağılmadan kalkacaktır. Aksi halde kurabiyeleri sıcakken tepsiden alırsanız dağılabilir ve hiç hoş olmayan bir görüntü olabilir. Bunun için kurabiyeleri dinlendirmek tepsiden daha kolay kalkması ve görüntüsü açısından daha güzel olacaktır. Dinlendirilen kurabiyeleri tepsiden servis tabaklarının üzerine alın ve sunum yapın. Afiyet olsun. 

]]>
Yulaflı Elmalı Kurabiye https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-elmali-kurabiye.html Sat, 24 Nov 2018 08:58:04 +0000 Yulaflı elmalı kurabiye, Bir yandan canı tatlı çekerken bir yandan da aman diyet kurabiyesi değil mi ne tadı tuzu olacak Allah aşkına diyerek diyet kurabiyelerin yanına hiç yaklaşmayız. Ancak bugün paylaşacağımız yulafl Yulaflı elmalı kurabiye, Bir yandan canı tatlı çekerken bir yandan da aman diyet kurabiyesi değil mi ne tadı tuzu olacak Allah aşkına diyerek diyet kurabiyelerin yanına hiç yaklaşmayız. Ancak bugün paylaşacağımız yulaflı elmalı kurabiye muhakkak ön yargınızı yıkıp keşke daha önce deneseydim dedirtecek türden üstelik de yapımı oldukça kolay ve hızlı tüm bu olumlu yanlarına bir de diyet yaparken oldukça rahat yenilmesi eklenince eskilerin tabiri ile yemeyip yanında yatılacak bir tat oluveriyor.

Yulaflı elmalı kurabiye için gereken malzemeler:

 • 2 adet yulaflı bisküvi (ezdiğimiz takdirde 7-8 yemek kaşığı kadar olmalı)
 • 113 gram tereyağı
 • 2-3 adet elma
 • 1 tatlı kaşığı karbonat veya 1 paket kabartma tozu
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 5 adet yumurta
 • ½ su bardağı şeker esmer şeker de tercihen de kullanılabilir
 • Un
 • 1 paket vanilya

Hazırlanışı

Yulaflı bisküvilerimizi rondo yardımıyla ya da ellerimizle ufalayalım. Ufalanmış bisküvilerimizi borcama yayalım üzerlerine ocakta erittiğimiz tereyağını gezdirelim ve ellerimizle harmanlayalım. İyice harmanladıktan sonra tekrar kabımıza bisküvileri yayalım. Elmalarımızı dilimleyelim ve bisküvilerin üzerine sıra sıra dizelim.

Ayrı derince bir kapta kurabiyemizin keki için 5 adet yumurtamızı ve şekerimizi köpürene dek çırpalım üzerine karbonatını, tarçınını, vanilyasını ve alabildiğine unumuzu koyarak hamurumuzu kulak memesi kıvamına gelinceye dek karıştırmaya devam edelim. Ardından kekimiz için hazırladığımız harcı sıra sıra dizdiğimiz elmalarımızın üzerine dökelim ve fırına verelim fırınımız 180 derecede olursa kekimiz daha güzel pişecektir pişme süresi ise 12-14 dakika kekimiz için ideal olacaktır çünkü daha fazla pişirdiğimiz takdirde kekimiz kuruyabilir.

Fırından aldıktan sonra kekimiz biraz soğuyunca çay bardakları ile şekil vererek keselim ve üzerlerine pudra şekerlerimizi dilediğimiz kadar dökelim. Diyet yulaflı elmalı kurabiyelerimiz hazır yanında tercihen sıcak ya da soğuk süt ile servis edelim

]]>
Yulaflı Pasta https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-pasta.html Sun, 25 Nov 2018 04:45:29 +0000 Yulaflı Pasta, özellikle kilo problemi olan veya diyet yapan kişilerin tercih edeceği kalori değeri oldukça düşük olmasının yanı sıra harika bir lezzete sahip olan yulaflı pasta tarifi ile sizlerde hem kilonuzu kontro Yulaflı Pasta, özellikle kilo problemi olan veya diyet yapan kişilerin tercih edeceği kalori değeri oldukça düşük olmasının yanı sıra harika bir lezzete sahip olan yulaflı pasta tarifi ile sizlerde hem kilonuzu kontrol altında tutarken hem de bu mükemmel lezzetten mahrum olmamış olurunuz. Ayrıca yulaflı pastanın kısa sürede ve kolaylıkla hazırlayarak çat kapı gelen konuklarınız, çocuklarınız ve kendiniz için oldukça sağlıklı ve leziz bir pasta hazırlayarak ikram edebiliriz.

Yulaflı Pasta İçin Gerekli Malzemeler
 • İki paket kare şekilli yulaflı bisküvi
 • 1 çay bardağı ılık süt
 • 1 yemek kaşığı neskafe
 • 1 yemek kaşığı dolusu toz şeker
 • 1 çay kaşığın toz tarçın
Kreması İçin 
 • 1 litre süt
 • 3,5 çorba kaşığı buğday nişastası
 • 3 yemek kaşığı silme un
 • 1 su bardağı dolusu toz şeker
 • 1 paket beyaz krem şanti
 • 1 paket şekerli vanilya
Yulaflı Pasta Hazırlanışı

Yulaflı pasta hazırlığımıza ilk olarak pasta kremamızı hazırlayarak başlayalım. Uygun bir tencereye bir litre sütü aldıktan sonra üzerine toz şeker, buğday nişastası ve unu ilave ederek bir çırpma teli yardımı ile karıştırarak malzemenin tamamını iyice topaklanmaması için çırparak orta ısıdaki ocağımıza alıp sürekli karıştırarak kremamız kaynayıp koyulaşıncaya kadar pişirdikten sonra üzerine vanilya ilave edip karıştırarak birkaç taşım daha kaynatarak kremamızı ocaktan alarak ilk sıcaklığının çıkması için mikser yardımıyla bir iki dakika kadar çırparak üzerine bir paket toz krem şantiyi yavaş yavaş eklerken bir taraftan da mikserle çırpma işlemine 4-5 dakika kadar devam ederek pürüzsüz bir krema elde edelim.

Ardından kremamız bir kenarda beklerken bizde ılık sütümüzü bir kasenin içine alarak üzerine neskafe ve toz şeker ilave ederek sütlü karışımı iyice karıştırarak şekerin erimesini sağlayalım. Daha sonra dikdörtgen cam bir tepsinin tabanına yulaflı bisküvileri yerleştirerek bir çorba kaşığı yardımıyla bisküvilerin üzerine sütlü karışımdan dökelim. Ardından ıslanan bisküvilerin üzerine önceden hazırladığımız pasta kremasının yarısını düzgün bir şekilde döktükten sonra kremanın üzerine tekrar yulaflı bisküvileri dizelim. Daha sonra kalan kremanın tamamını da bisküvilerin üzerine döktükten sonra bir spatula yardımıyla güzelce düzledikten sonra hazır hale gelen yulaflı pastamızın üzerine tarçın serpiştirerek buzdolabına alarak iyice soğumasını sağlayalım. Pastamızı servis esnasında buzdolabından alarak arzuya göre üzerine Hindistan cevizi, damla çikolata veya fındık fıstık içi ile süsledikten sonra dilimleyerek servis yapalım. Afiyet olsun...
]]>
Yulaflı Yumurta https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-yumurta.html Mon, 26 Nov 2018 00:40:24 +0000 Yulaflı yumurta, Yumurta her insanın günlük tüketmesi gereken bir besin olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yumurtanın içerisinde bulunan yüksek protein olması sebebi ile çocukların ve özellikle sporcuların düzenli bir şe Yulaflı yumurta, Yumurta her insanın günlük tüketmesi gereken bir besin olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yumurtanın içerisinde bulunan yüksek protein olması sebebi ile çocukların ve özellikle sporcuların düzenli bir şekilde tüketmelerinde çok faydalı olan bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda yulafın içerisinde de bol miktarda karbonhidrat bulunduğu bilinirken bu protein ve karbonhidrat deposu iki besinin birleşmesi sonucunda ortaya çıkan yulaflı yumurta mutlaka tüketilmesi gereken bir besin olarak hayatımızda ilk sıralarda yeri almalıdır. Ayrıca diyet uygulayan kişilerin de bu bol protein deposu besinden uzak kalmaması adına şimdi sizlere yulaflı yumurta tarifini vereceğim. Yulaflı yumurta yapmak için gereken malzemeler ve yapılışını anlatalım. Şimdiden herkese kolay gelsin. 

Yulaflı yumurta İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 4 Adet yumurta
 • 2 Yemek kaşığı yulaf
 • 3 Yemek kaşığı süt
 • 1 Çay kaşığı tuz
 • 1 Çay kaşığı karabiber
 • 1 Yemek kaşığı zeytinyağı
Yulaflı yumurta Yapılışı 

Yulaflı yumurta yapımı için ilk önce hazırlanan yumurtalar derince bir kap içerisine hepsi kırılır ve yumurtalar iyice karışana kadar çırpılır daha sonra çırpılan yumurtlar üzerine yulaf ilave edilerek çırpma işlemine devam edilir karışım iyice özleşene kadar karıştırılır. Daha sonra özleşen karışım içerisine süt, karabiber ve tuz ilave edilerek bir süre daha çırpılmaya devam edilir. Sonrasında hazır kıvama gelen karışım bir kenara alınır. Genişçe bir teflon tava alınarak çok az miktar da içerisine sıvı yağı konularak kısık ateşte yağın kızması beklenir ve kızan yağ üzerine hazırlanan yulaflı yumurta karışımı dökülür ve tavanın kapağı kapatılarak kızarması beklenir bir tarafı kızaran yulaflı yumurtanın diğer tarafını da pişirmek için karışım tava içerisinde döndürülerek diğer tarafının da pembeleşinceye kadar pişmesi sağlanır. Ortalama 5 dakika da pişen yulaflı yumurta servise hazırdır. Servis tabağına alınarak sıcak servis yapılır. 

Afiyet olsun.   
]]>
Yulaflı Kurabiye https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-kurabiye.html Mon, 26 Nov 2018 07:22:39 +0000 Yulaflı kurabiye, Yulaf içinde bulunan protein ve lifler sayesinde insan sağlığı için önemli bir gıdadır. Sabah öğünlerde ve gün içerisinde yulaf tüketmek dinç tutar ve enerji verir. Yulaflı kurabiye yaparak sizde sağlıklı Yulaflı kurabiye, Yulaf içinde bulunan protein ve lifler sayesinde insan sağlığı için önemli bir gıdadır. Sabah öğünlerde ve gün içerisinde yulaf tüketmek dinç tutar ve enerji verir. Yulaflı kurabiye yaparak sizde sağlıklı kurabiyeler yeme şansını yakalayın. Yulaflı kurabiye görüntü olarak her ne kadar dağınık dursa da lezzetli ve besleyici dir. Sizde evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Yulaflı kurabiye çabuk bayatlamayan tariflerdendir. Sizde yapıp ağzı kapalı bir şekilde serin yerde uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Şimdi yulaflı kurabiye nasıl hazırlanır bunu paylaşalım, 

Yulaflı kurabiye için gerekli malzemeler, 
 • 2 adet yumurta, 
 • 3 su bardağı yulaf ezmesi, 
 • 1 Su bardağı un, 
 • 2 çorba kaşığı tereyağı, 
 • 1 Su bardağı şeker, 
 • 1  su bardağı Hindistan cevizi, 
 • 5 adet kayısı, 
 • 1 çay bardağı kuru üzüm, 
 • 1 çay bardağı süt, 
 • 1 paket vanilya, 
 • Yağlı kağıt, 
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı. 
Yulaflı kurabiye yapılışı, Uygun bir kabın içerisine oda sıcaklığında tereyağını koyun. İçerisine yumurta, şeker, sütü koyup karıştırın. Devamında içine, kalan malzemelerin hepsini koyup karıştırın. Elde ettiğiniz hamur kurabiye hamurundan cıvık bir hamur olacaktır. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlanıp şekil verin. Hamur kıvamı farklı olduğundan  dolayı ara ara elinize yapışmasın diye su ile elinizi ıslatın. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine arada boşluk olacak şekilde yulaflı kurabiyeleri dizin. Önceden ısıtılmış 160 derece fırında kızarana kadar pişirin. Yulaflı kurabiye ortalama 15 dakika içinde pişecektir. Fırından alın ve soğuması için kenarda bekletin. Soğuyan yulaflı kurabiyeleri servis tabağına alıp servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Yulaflı Omlet https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-omlet.html Mon, 26 Nov 2018 13:42:31 +0000 Yulaflı Omlet, omlet tarifleri arasında fark yaratan bir omlet çeşididir. Bu omletin kalorisi oldukça düşük olduğu için herkes rahatlıkla tüketebilir. Ayrıca bu omleti diyet yapanlar da güvenle yiyebilir. Hen kilo aldırmaz hemd Yulaflı Omlet, omlet tarifleri arasında fark yaratan bir omlet çeşididir. Bu omletin kalorisi oldukça düşük olduğu için herkes rahatlıkla tüketebilir. Ayrıca bu omleti diyet yapanlar da güvenle yiyebilir. Hen kilo aldırmaz hemde gayet doyurucu bir besin kaynağıdır. Sizi saatlerce tok tutacaktır ve aynı zamanda bağırsakları çalıştırır, tatlı yeme isteğini ortadan kaldırıyor ve sindirimi kolaylaştırır. En güzel yanı da baskın bir tadının olmaması ve diğer besinlerle lezzet açısından uyum sağlaması gerçekten çok güzel bir tat ortaya koyuyor. Günün her öğününde karnınızı doyurabileceğiniz kolay hazırlanan pratik bir lezzettir. Sizleri daha fazla bekletmeden hemen verelim tarifi işte ölçüler;

Yulaflı Omlet için gerekli malzemeler:
 • 2 adet yumurta 
 • 1.5 yemek kaşığı kadar yulaf
 • Yarım çay bardağından biraz az süt ya da su
 • Biraz tuz
 • Biraz karabiber
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
Yulaflı omleti yapılışı:

Öncelikle geniş ve derin bir karıştırma kabı alın ve içine yumurtaları kırın. Daha sonra başka bir taraftan yulaf, yumurta, süt, tuz ve karabiber  koyup iyice çırpın. Sonra yanmaz tavaya zeytinyağı koyup kızdırın ve hazırladığımız yulaflı karışımı tavaya dökün. Kapağını kapatın ve kısık ateşte altının kızartmasını bekleyin, kızardıktan sonra dikkatli bir şekilde diğer tarafını da pişirin. İki tarafını da iyice pişirin ki içi de pişsin. Yulaflı Omlet kızardıktan sonra ocağın altını kapatın ve servis tabağına alın ve sıcak sıcak servis yapın. Yulaflı Omlet tarifimiz hazır. İnşallah beğenirseniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun. 
]]>
Yulaflı Süt https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-sut.html Tue, 27 Nov 2018 05:15:23 +0000 Yulaflı Süt, çok faydalı bir içecek olarak bilinir. İnsan sağlığı için yulafın faydaları saymakla bitmez. Yulaf otantik bir tat olarak bilinmektedir. Yulafın en büyük özelliği besleyici olması ve diyet yapanların çok terc Yulaflı Süt, çok faydalı bir içecek olarak bilinir. İnsan sağlığı için yulafın faydaları saymakla bitmez. Yulaf otantik bir tat olarak bilinmektedir. Yulafın en büyük özelliği besleyici olması ve diyet yapanların çok tercih ettiği bir besin maddesidir. Yulafın aroması sayesinde insanların özellikle çocukların çok severek ve beğenerek tükettikleri bir lezzet olarak bilinir. Şimdi sizlere yulaflı süt için gerekli malzeme ve nasıl yapıldığı konusunda bilgi vereceğim. 

Yulaflı Süt İçin Gerekeli Malzemeler
 • 2 Su bardağı süt
 • 2 Tatlı kaşığı süzme bal
 • 2 Çay bardağı yulaf 
 • 750 Gram su
Yulaflı Süt Yapılışı

Yulaflı süt yapımında kullanılacak olan yulafların çekilmemiş olması çok önemlidir. Çekilmemiş yulafları su içerisine alarak yaklaşık 5-10 dakika suda bekletin bu işlemi en az 5-6 kes sürekli suyun değiştirerek uygulayın. Bu işlemin amacı yulafın iyice temizlenmesi içindir. Daha sonra hazırlanan yulafları soğuk su içerisinde 5-6 saat kadar bekletin. Beklemeye alınan yulafı daha sonra kısık ateş üzerinde suyu kaynayana kadar pişiriyoruz. Dikkat edilmesi gereken kaynayan yulafların yumuşamış olmasıdır. Kaynayan yulafı suyundan süzerek alın ama suyu sakın dökmeyin alınan yulaf tanelerini blender dan geçirerek iyice öğütün. Daha yulafın kaynadığı kendi suyuna alın ve üzerine sütü ilave ederek 5 dakika kadar kaynatın ve sonrasında bal da ilave ederek yulaflı sütünüzü ocaktan indirin. Hazırlanan yulaflı sütü yaklaşık 1 saat kadar üzerini kapatarak dinlenmeye alın. Son olarak bir müddet dinlenen yulaflı sütü bir süzgeç yardımı ile süzün yulaflı sütünüz içilmeye hazırdır.

Afiyet olsun.
]]>
Yulaflı Yoğurt https://www.yulaf.gen.tr/yulafli-yogurt.html Tue, 27 Nov 2018 20:12:04 +0000 Yulaflı Yoğurt, sağlık açısından faydalıdır ve diyet yapanların da tercihidir. Soğuk kış aylarında yulaf tüketmek insan vücuduna çok güzel ve iyi enerji sağlar, protein ve karbonhidratlar dan dolayıda çok zengin bir besin Yulaflı Yoğurt, sağlık açısından faydalıdır ve diyet yapanların da tercihidir. Soğuk kış aylarında yulaf tüketmek insan vücuduna çok güzel ve iyi enerji sağlar, protein ve karbonhidratlar dan dolayıda çok zengin bir besin kaynağı olarak bilinir. Yulaf ezmesi ile ilgili tıbbın yaptığı araştırmalarda her gün düzenli olarak yulaf ezmesi tüketilirse insan vücudunu hastalıklara karşı koruyacağı ve uzak tutacağı ortaya konulmuştur. Yulaf bol miktarda lif içerir. Yalnızca bir fincan yulaf bile insan vücudunun gerek duyduğu protein ve lif ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. 

Yoğurt ise sağlık olarak önemli bir besindir. Ama bazılarımız yoğurdu ağızlarına bile sürmezler ama yulaflı yoğurt hazırlandığında sevilerek yenilebilir denemelisiniz. Grip ve soğuk algınlığının yaygın olduğu soğuk kış aylarında düzenli yoğurt tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve bu tarz hastalıklara karşı vücudunuzun direncini arttırır. Ama bunun için uzmanlar evde yapılan yoğurtların, organik ve yağsız yoğurtların tüketilmesini önermektedirler. Yoğurdun faydaları olarak ilk akla gelen kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum minerali açısından zengin olmasıdır. Ancak yoğurdun faydası bununla sınırlı değildir. Sindirim sistemini düzenler, vitamin ve mineraller içerir, kilo vermekte yardımcı olur, kan basıncını düzenler ve daha bunun gibi bir sürü faydası bulunmaktadır. Gelin şimdi sizinle birlikte sağlıklı, yulaflı yoğurt hazırlayalım ve afiyetle yiyelim. 

Yulaflı Yoğurt İçin Gereken Malzemeler; 
 • 1/4 olgun şeftali, 
 • 1/2 çay bardağı yulaf ezmesi, 
 • 1/2 çay bardağı ev yapımı yoğurt, 
 • 1 küçük boy armut (yaz armudu) 
 • 1/4 elma, 
 • 1/2 çay bardağı kaynar su. 
Hatırlatma; Yulaf yumuşamadan ve soğumadan meyveleri rendelemeyin. Aksi taktirde bekleme sırasında vitamin açısından değer kaybı olur. İlk defa deneyecek olduğunuz besini az miktarda kullanın ve doktorunuzun da önerisini alın. 

Yulaflı Yoğurt Hazırlanışı, 
Bir kaseye yulafı koyun ve üzerine kaynatılmış suyu ekleyin. Yulafın koyduğunuz suyu çekip yumuşaması sağlanır ve daha sonra soğumaya bırakılır. Meyveleri cam rendeden geçirin. Yoğurt ile beraber yulafın olduğu kaseye koyun ve karıştırın. Hazırladığınız yoğurdu oda sıcaklığında servis edebilirsiniz. Afiyet olsun... 
]]>
Yulaf Ezmesi Kalori https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-ezmesi-kalori.html Wed, 28 Nov 2018 03:21:25 +0000 Yulaf ezmesi kalori, Yulaf ezmesi az kalorili, bol lif içeriği, az yağ ve protein bakımından zengin bir besin türüdür. Bir bardakta 160 kalori ve 5 gram protein bulunur. Günlük lif ihtiyacınızın ise yüzde on
Yulaf ezmesi kalori, Yulaf ezmesi az kalorili, bol lif içeriği, az yağ ve protein bakımından zengin bir besin türüdür. Bir bardakta 160 kalori ve 5 gram protein bulunur. Günlük lif ihtiyacınızın ise yüzde on beşini karşılar. Özellikle B vitaminleri, demir ve mineraller açısından çok zengindir. Özellikle sabah kahvaltılarında yenilen yulaf ezmesini ayrıca kek, kurabiye, ve köfte içine dahi koyabilirsiniz. Kolay Yulaf Ezmesi Tarifi (iki kişilik): Bir su bardağı yulaf ezmesi, bir tutam tuz,üç bardak süt. Yapılışı ise; su ve tuz küçük bir tencerede kaynatılır. Yulaf konulur ve kısık ateşte on beş dakika sürekli karıştırılarak pişirilir. Üstü kapatılır ve üç dört dakika dinlenmeye bırakılır. Yulaf ezmesinin içine isteğe göre muz, elma ya da çilek konulabilir. Dondurulmuş meyve kullanılacaksa, meyveler yulaf ezmesi pişerken konulmalıdır. Taze meyvelerin yerine kuru meyveler de kullanılabilir. Tatlı hale getirmek için bal, şeker ya da tarçın tercih edilebilir. Yulaf ezmesinin sağlığa faydaları şunlardır; Sigarayı bırakmaya yardımcı bir gıdadır. İçerdiği besin maddeleri sinir sistemini sakinleştirir ve nikotin tüketme duygusunu azaltır. Anti-inflammatur özelliğe sahiptir. Yulaflı banyo sabunları sedef hastalığı gibi deri rahatsızlıklarını rahatlatmaya yardım eder.

Enfeksiyon önleyicidir etkiye sahiptir. Kas ve kemik gelişimi için harika bir protein kaynağı olan yulaf ezmesi, bağışıklık sistemine de faydalı olan bir besindir. Şeker hastalığını önlemeye yardımcı bir gıdadır.Yulaf yavaş yavaş sindirilen bir besindir. Sindirilme aşamasında bağırsakta şeker emilimi yapılır ve bu durum insülinin çok miktarlarda pompalanmasını, yani tip iki diyabetinin oluşmasını engeller. Günde üç kase yulaf ezmesi tüketmek toplam kolesterolü beş ile altı mg azaltabilir. Diyete yardımcı olur. Yüzde yüz doğal, şekersiz ve tuzsuz olan yulaf ezmesi yalnızca 165 kalori barındırır, kan şekerini düzene koyar ve tok tutar. Hamileler için uygundur. Hamilelerin ihtiyacı olan folik asit ihtiyacı dört yüz mg’dır, ve bu asit yulaf ezmesinde bulunmaktadır. Kanser hücreleriyle savaşır. 

Yulaf Ezmesi Kalori
E vitamini açısından dolgun olan yulaf ezmesi, vücudu kansere sebep olabilecek hareketli radikallerin oluşmasından korur. Çözülebilir lifli gıdalardan olan yulaf aynı zamanda kolon kanseri ihtimalini de azaltabilir. Tansiyon Düşürücü özelliğe sahiptir. Günlük bir kase yulaf ezmesi tüketmek, tansiyonun kontrolüne yardımcı olacaktır. Çiğneme veya diş sorunu olanlara yulaf ezmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü, az çiğnenmiş yulaf ezmesi bağırsaklarda tıkanmaya sebep olabilir.
]]>
Yulaf Sütü https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-sutu.html Wed, 28 Nov 2018 14:36:21 +0000 Yulaf Sütü; özellik ile kış aylarında güne  yulaf sütü ile başlamak sağlık açısından çok faydalı olmaktadır. Nedeni ise yulaf ın çok iyi enerji sağlayan protein ve karbonhidratlar açısından  zengin bir besin kaynağı Yulaf Sütü; özellik ile kış aylarında güne  yulaf sütü ile başlamak sağlık açısından çok faydalı olmaktadır. Nedeni ise yulaf ın çok iyi enerji sağlayan protein ve karbonhidratlar açısından  zengin bir besin kaynağı olmasıdır. Yulaf ile alakalı modern tıbbın yaptığı bir çok araştırma da düzenli olarak yulaf  tüketilmesinin hastalıklarla savaşta faydalı olacağını ortaya koymuştur. Yulaf bol miktarda lif içermektedir ve sadece bir fincan yulaf bile vücudun ihtiyacı olan  protein ve lif ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır.Güne zinde bir şekilde başlamak için çok iyi bir seçenek  olan yulaf, iç organlarımızın  sağlığının koruması dışında cilde de uygulanabilmektedir. Yulaf içerdiği bol miktardaki mineraller ile dikkat çekmektedir. Fazla miktarda fosfor deposu olan yulaf bunun yanı sıra  kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, sodyum ve bakır içermektedir.

Yulaf Sütü
Yulaf sütü; inek sütü, keçi sütü ve koyun sütüne alternatif olarak sunulabilmektedir. Süt alerjisi olanların da kullanabileceği alternatiflerden dir. Kabuksuz, temizlenen, kavrulan ve kabuğu çıkarılan yulaflar dan yapılan yulaf sütü inek sütündeki proteinin yaklaşık yarısını içermektedir. Yulaf kepeği, bir lif kaynağı olarak süte eklenebilmektedir. İnce yoğunluğu ile hafif şekerli olup yağsız veya %1 yağlı süte benzemektedir. Yulaf sütü tarifi ise şöyledir;
Malzemeler; 
 • 3 yemek kaşığı yulaf 
 • 2 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü (isteğe bağlı)
 • 1 tatlı kaşığı şeker otu
 • 1 çimdik tuz
Hazırlanışı; Bütün malzemeyi bir blendır yardımı ile bütün malzemeyi karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu karışımı yaklaşık olarak 8 saat kadar buzdolabında bekletiyoruz sonra bir süzek yardımı ile cam bir şişeye süzüp afiyet ile içiyoruz. İçmeden önce şişeyi sallayarak homojen bir dağılım elde edebiliriz. 4 gün boyunca buzdolabında bekletebilirsiniz.
]]>
Yulaf Ezmesi Diyeti https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-ezmesi-diyeti.html Thu, 29 Nov 2018 04:49:29 +0000 Yulaf Ezmesi Diyeti, Yulafı ezmesi içerisinde bulunan çözünebilen lifler mide ve bağırsakların çalışmasında önemli etken olmaktadır. Bundan dolayı düzenli olarak yulaf ezmesi tüketimiyle başta kabızlık olmak üzere; ishald Yulaf Ezmesi Diyeti, Yulafı ezmesi içerisinde bulunan çözünebilen lifler mide ve bağırsakların çalışmasında önemli etken olmaktadır. Bundan dolayı düzenli olarak yulaf ezmesi tüketimiyle başta kabızlık olmak üzere; ishalde, hazımsızlık probleminde, şişkinlikte, sindirim ve emilim şikayetlerinde bu problemleri en aza indirilmiş olursunuz. Yulaf ezmesi diyeti, merkezinde yulaf ezmesi bulunan diyet programı başta İnternet olmak üzere çeşitli yayınlarda teşvik edilmektedir. Yulaf ezmesi diyeti için belirli bir liste olmamakla birlikte günlük beslenmenize göre değişiklik gösteren miktarda yulaf ezmesi ilave ederek bu diyeti uygulamalısınız. Sağlıklı kilo vermek amacıyla bir seçenek olan yulaf ezmesi diyeti yulaf ezmesinin kötü kolesterolü düşürmesiyle ve belirli kanser türlerinden korunma sağlamasıyla diğer avantajları sayesinde denemeye değer. Hızlı kilo vermek isteyen kişiler ( tabi hızlı kilo vermenin sağlık açısından zararlarını göz önünde bulundurmak şartıyla) için hazırlanan diyette ilk hafta süresince her öğünde diyet süt ile yulaf ezmesi önerilmektedir. Bu sayede ilk hafta içerisinde alınacak günlük kalori miktarı 900-1200 arasına düşecektir. Devam eden 4 hafta sürecinde normal diyet programınıza günde 1-2 kase yulaf ezmesi ilave edebilirsiniz. Bu şekilde alacağınız kalori miktarı 1000-1300 arasına çıkar. Bu diyette 30 gün süre zarfında sabah meyve salatası ve akşam yemeğinden önce taze sebzeler serbest. 

Yulaf ezmesi diyeti sürecinde tüketimi tavsiye edilen gıdalardan; yağsız süt, çilek, üzüm, muz, havuç, kırmızıbiber, marul, balık, elma, ıspanak, tavuk, portakal, çay ve kahve bulunmaktadır. Yulaf ezmesi diyeti, dünyadaki en başarılı diyet listeleri içerisinde gösterilmektedir. Yulaf ezmesi diyeti kalorisi düşük meyve ve sebzelerle birleştirilerek uygulanması önerilmektedir. Böylece yulaf ezmesi diyeti hem daha fazla zenginleşir hemde daha sağlıklı bir beslenme şekli halini alır. Yulaf ezmesi diyeti formülüne bakacak olursak: Her gün akşamları, 4 kaşık yulaf ezmesini 1 litre sıcak su içerisinde sabaha kadar bekletelim. Bu karışımı sabah kahvaltısında hafif kısık ateşte ısıtalım ve içerisine 1 kaşık kuru üzüm ve tarçın ilave ederek tüketelim. Fakat tükettikten sonra su hariç hiç bir şeyi 5 saat boyunca tüketilmemelidir. Bu 5 saatin sonrasında istediğinizi yiyebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi Diyeti

Yulaf Ezmesi Diyeti

Kahvaltıda:

 • Yarım çay bardağı yulaf ezmesi,
 • Yarım çay bardağı diyet süt,
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş olan üzüm
 • Yarım çay kaşığı tarçın
 • Şekersiz kahve veya çay

Öğün Arası: 8-10 adet yaban mersini

Öğle Yemeğinde:

 • Yarım su bardağı yulaf ezmesi
 • Yarım su bardağı az yağlı yoğurt
 • 1 adet muz

Öğün Arası: Yarım kase mevsim sebzesi 

Akşam Yemeğinde:

 • 100 gram ızgara tavuk göğsü
 • Büyük 1 kase yeşil sebzelerden salata
 • Yarım çay bardağı yulaf ezmesi

Akşam Atıştırmalık: Şekersiz puding

Bu diyet programıyla birlikte haftada 3 gün en az 45 dakika olmak üzere yaşınıza göre iyice terletecek egzersizler yapmanız gerekmektedir. 

Yulaf Ezmesi Diyeti Avantajı: Yulafın lifli olmasından ve uzun süre tokluk hissi vermesinden dolayı, kötü kolesterolün LDL’i düşürmesinden, yulafın düşük glisemik indeksli karbonhidrat içermesinden dolayı ve bunun kan şekeri düzeyini korumaya yardımcı olmasından dolayı ve son olarak da yulaf ezmesinin ucuz olmasından dolayı avantajları olmaktadır. 

Yulaf Ezmesi Diyeti Dezavantajı: Uygulanan diyette günlük kalori alımı, tavsiye edilen ve sağlıklı kilo vermek amacıyla gerekli olan kalori alımının altındır. Özellikle ilk hafta sadece yulaf ezmesi tüketmek, vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri almak amacıyla diğer faydalı besinlerin tüketilmemesi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bundan korun]]> Yulaf Unu https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-unu.html Thu, 29 Nov 2018 06:06:32 +0000 Yulaf unu, çok faydalıdır. Yulaf  strese iyi geliyor. Her dem genç kalmak, günün yorgun temposunu yorulmadan yaşamak istiyorsanız yulaflı yiyecekler yemelisiniz. Çinliler yulafın zindelik verici özelliklerini binlerce Yulaf unu, çok faydalıdır. Yulaf  strese iyi geliyor. Her dem genç kalmak, günün yorgun temposunu yorulmadan yaşamak istiyorsanız yulaflı yiyecekler yemelisiniz. Çinliler yulafın zindelik verici özelliklerini binlerce yıl önce keşfetmişler. Antik Romanlılar yulafı enerji depolamak için sofralarından eksik etmemişler. Savaşçı Vikingler efsanevi fiziki güçlerini yulaf ezmesi ile hazırlanan " porridge" adlı kahvaltılık yiyeceğe borçlu olduklarını sık sık dile getirmişler. Bitkisel protein de denilen yulafta bol miktarda protein, lipid, lif, mineral, tuzlar, vitaminler ve B gurubu vitaminleri bulunuyor. Yulaf, pek çok derdin devası olan bir tahıldır. İnsanlar düzenli olarak tükettiğinde vücudu tazeleyip adeta yeniden yapılandırıyor. Yüksek dozdaki enerji verici özellikleri nedeniyle sınavlara hazırlanan  öğrencilerin zihnini açıyor. Bebek bekleyen anne adaylarına, sporculara, soğuk havalarda çok üşüyenlere, sık sık hasta olan küçük çocuklara, büyümekte olan çocuklara ve nekahat dönemindeki hastalara birebir iyi geliyor.


Yulaf ya da ununu kullanmak, hücrelerde enerji taşınmasında, dokulara kan aracılığı ile oksijen transferinde ve zarar gören yaşlı hücrelerin yenilenmesinde son derece etkili oluyor. Ayrıca zehirli kurşun, kadmiyum ve krom gibi ağır metallerle birleşip bu maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Moskova Üniversitesi bilim adamları, yulafın çok değerli bir kocakarı ilacı olmaktan öte gerçek bir sağlık iksiri olduğunu belirtiyor. Rusların uzun yıllardan bu yana kurşun zehirlenmelerine karşı yulaf unu kullandıklarını ifade ediyorlar.

Yulaf piyasada un, ezme, yulaf tanesi, yulaf ekstresi (özü), müsli ve kahvaltı gevreği satılıyor. Un halindeki yulaf ile ekmek, tatlı ve tuzlu hamur işi  çeşitleri hazırlayabilirsiniz ya da köftelere ilave edebilirsiniz. Kahvaltı gevreği şeklinde ılık süte ilave ederek yiyebilirsiniz. Ezme şeklinde yulafla değişik muhallebiler yapabilirsiniz. Yulaf unu ile güzel krepler hazırlayabilirsiniz. Çocuklar için de çok sağlıklı bir lezzet olur. Yulaf ekstresi ile sağlıklı banyolar yapabilirsiniz. Güne iyi başlamak için sütle karıştırıp yulaf müsli yiyin. Öğle öğünlerinde besleyici, doyurucu ve aynı zamanda hafif yulaf köftesi (5 çorba kaşığı un 5 çorba kaşığı yulaf unu, 1 yumurta ve tuzu karıştırıp kızgın yağa atıp kaşık kaşık ilave ederek kızartın) yiyebilirsiniz. Akşamları rahat bir uyku çekmek isteyenler için faydalıdır. Kadifemsi bir cilde kavuşmak için banyo suyuna yulaf tanesi ilave edin.

Yulaf Unu
 Yatmadan önce yulaflı çay içmeniz sağlık deposu demektir. " Yulafın kimlik kartı " Yulaf oldukça kalorili bir tahıldır. 100 gramında 390 kalori bulunur. Oysa aynı miktarda pirincin kalorisi 354 kalori, makarnada ki ise 346 kalori bulunuyor. Bol miktarda nişasta içerdiği için değerli bir karbonhidrat kaynağıdır. Yulaf, kasları tazeleyen "lisina" denilen bir protein içeriyor. Bu protein sinirlerin işlevini düzenliyor ve yüksek dozda B gurubu vitaminleri içeriyor. Yulaf iyi yağlar açısından çok zengindir. Yulafın içinde 'okolik asit' denilen yağlar vardır. Bu yağlar, sinir hücrelerinin düzenli bir şekilde işlemesi için son derece yararlıdır. Ayrıca değerli bir magnezyum içerdiği için enerji deposudur. Ayrıca yulaf sinir zayıflığı, stres, ve uykusuzluğa iyi geliyor. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Vücudu, kas ve kemikleri güçlendiriyor. Dişler üzerinde olumlu etkisi görülmüştür. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu ve iktidarsızlığa iyi geliyor.
]]>
Yulaf Ezmesinin Faydaları https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-ezmesinin-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 00:31:11 +0000 Yulaf Ezmesinin Faydaları; bol miktarda nişastalı olan taneleri için yetiştirilen salkım biçiminde dağınık başaklara sahip bir tarım bitkisidir. Saplarının uçlarında bulunan başakların her biri iki veya üç tohum barındırm Yulaf Ezmesinin Faydaları; bol miktarda nişastalı olan taneleri için yetiştirilen salkım biçiminde dağınık başaklara sahip bir tarım bitkisidir. Saplarının uçlarında bulunan başakların her biri iki veya üç tohum barındırmaktadır. Yulaf beyaz, sarı, siyah, kırmızı yada boz tohumlu olarak değişik çeşitlerde bulunmaktadır. Yulafın Dünya'ya Asya'nın batısı ve Avrupa'nın doğusunda kalan bölgeden yayıldığı düşünülmektedir. Dünya'nın en çok yulaf üreten iki ülkesi Rusya ve Amerika Birleşik Devletleridir. Türkiye'de ise Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde üretimi yapılmaktadır. Yıllık olarak ortalama 350 bin ton yulaf üretildiği bilinmektedir. Yulaf unundan lapa ya da gözleme gibi yiyecekler yapılmaktadır, taneleri özellik ile kahvaltı için hazırlanan, besleyici değeri yüksek tahıl karışımlarına katılmaktadır. Yulaf  buğdayın pahalı olduğu dönemlerde onun  yerine geçmiştir. Bugün de kuzey ülkelerinde yulafın gıda ürünleri arasında küçümsenmeyecek bir yeri bulunmaktadır.

Yulaf Ezmesinin Faydaları
Yulaf Ezmesinin Faydaları; özellikle kahvaltılarda tüketilen yulaf ezmesi sağlıklı beslenmede, diyet programlarında kullanılmaktadır. Tüketiminde süte karıştırılıp yendiği gibi, içerisine doğranan kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı ile sağlıklı bir diyet kahvaltılığı dır. Yulaf içerisinde   bol miktarda protein ve karbonhidrat bulundurmaktadır. Lif, omega 3, omega 6, yağ asitleri, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko gibi  minerallerden zengin olan  yulaf ayrıca B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini açısından da zengin içeriğe sahiptir. Karaciğerde ki toksinlere etki ederek vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardım etmektedir. Kalp ve kolesterol gibi sorunlara yol açan yağ birikimlerinin oluşumuna engel olmaktadır. Kan şekeri seviyelerini dengeleyerek şeker hastalığına karşı etki etmektedir. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi ile safra kesesi asitlerine etki ederek bağırsak geçişlerini kolaylaştırmaktadır. Yüksek miktarda protein içerdiği için hastalıklı dokuların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan bitkisel kimyasallar içermesi nedeni ile anti kanserojen  etkisi ile özellikle kolon ve meme kanser riskini % 10 olarak azaltmaktadır.
]]>
Yulaf Ekmeği https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-ekmegi.html Fri, 30 Nov 2018 13:06:59 +0000 Yulaf Ekmeği : Yulaf ekmeği, protein ve karbonhidratlar açısından oldukça zengin olup insana enerji sağlar. Bu nedenle kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yulaf ekmeği tüketimi insanları hastalıklardan korur. Bo Yulaf Ekmeği : Yulaf ekmeği, protein ve karbonhidratlar açısından oldukça zengin olup insana enerji sağlar. Bu nedenle kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yulaf ekmeği tüketimi insanları hastalıklardan korur. Bol miktarda lif içerir. Bu yüzden  vücudun büyük oranda ihtiyaç duyduğu protein ve lif ihtiyacını karşılamaktadır. Güne zinde başlamak için tercih edilen yulaf ekmeği, iç organların sağlığını korumada önemli bir rol oynar. İçinde bulunan zengin mineraller ve bileşenler sebebiyle sağlık açısından önemi büyüktür. Mükemmel bir fosfat deposudur. İçinde kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum ve bakır bulunur. Yulafın cilt ve deri sağlığından tutun da saç sağlığına, sindirim sistemine kadar pek çok faydası vardır. 

Yulafın içerdiği zengin ve bol miktardaki minerallar sinir sistemi üzerinde etkilidir. Sinirleri rahatlatıcı etkisi vardır. Stresten kaynaklanan kötü düşünceleri engeller. Uykusuzluğa iyi gelir. Yulafın merkezi sinir sistemine iyi gelmesiyle uyku sorunlarına neden olan unsurları ortadan kaldırır. Sinirlerin gevşemesini sağlar. Sigara ve alkol bağımlılığını azaltır. Düzenli olarak yulaflı ekmek tüketilmesi kemik ve kas sağlığının korunmasını sağlar. Özellikle çocukların gelişme sürecinde yedirilirse sağlam kas ve iskelet sisteminin oluşmasını sağlar. Yulaf ekmeği, guatr hastalığına da iyi gelmektedir. Yulaf EkmeğiTiroid bezlerinin hastalanmasını engelleyici özelliğe sahiptir. Yulaf ekmeği, diş sağlığı için de önemlidir. Dişlerin çürümesine engel olur. Yulaf ekmeği, kan şekerini sağlıklı seviyelerde tutar. Hazımsızlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yulaf ekmeği, kolon kanserinin önlenmesinde etkili olan doğal besin maddesidir. Kilo problemi yaşayanların vazgeçilmez ekmeğidir. İçerdiği lif nedeniyle tokluk hissi uyandırır. Bu sayede fazla yemek yemeği engeller ve kilo artışının önüne geçeri. Her gün düzenli olarak tüketildiği zaman kolesterole iyi gelir. Kan basıncını düzenler, kalp rahatsızlıklarının tedavisinde önemli rol oynar. Yulaf, odaklanma bozukluğu, isteksizlik ve uykusuzluk sorunlarına iyi gelir. Kandaki ürik asidi azaltarak, romatizma ve gut hastalıklarına iyi gelir. Vücudu ağır metallerden temizler. 
]]>
Yulaf Ezmeli Kek https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-ezmeli-kek.html Fri, 30 Nov 2018 21:51:11 +0000 Yulaf Ezmeli Kek: Yulaf ezmeli kek hem hafif ve doyurucu hem de oldukça lezzetli bir kek tarifi olduğu için sık sık yaptığım ve çocuklarımın da çok severek yediği bir kek tarifidir. Özellikle de misafir geleceği zaman kol Yulaf Ezmeli Kek: Yulaf ezmeli kek hem hafif ve doyurucu hem de oldukça lezzetli bir kek tarifi olduğu için sık sık yaptığım ve çocuklarımın da çok severek yediği bir kek tarifidir. Özellikle de misafir geleceği zaman kolaylıkla hazırlayıp sunabileceğiniz bu leziz kek tarifinin yapılışı da çok kolaydır. Yulaf ezmeli kekin bir diğer özelliği de hem yaz aylarında hem de kış aylarında sevilerek yenmesidir. Bu sebeple kendim deneyip çok beğendiğim bu kek tarifini sizlerle de paylaşmak istedim. Umarım sizler de en az benim kadar beğenirsiniz. Kolay gelsin.

Yulaf Ezmeli kek İçin Gerekli Malzemeler

(1 porsiyon 424 kcal, 1 porsiyon 150 gram, 8 kişilik,  Hazırlık Süresi15 dk.,Genel Pişirme Süresi35 dk)

 • 3 Adet Yumurta
 • 2 su bardağı tam yağlı süt
 • 1 su bardağı şeker (isteğe göre esmer şeker kullanılabilir)
 • 200 gram taze labne peyniri
 • 2 su bardağı yulaf ezmesi
 • 1 su bardağı buğday unu
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 küçük paket vanilya
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 2 adet küçük elma
 • 1 çay bardağı rafine zeytinyağı

Yulaf Ezmeli Kek

Yulaf Ezmeli Kek Hazırlanışı: Yulaflı kekin hazırlanması için ilk olarak derin bir kap içerisinde 3 adet yumurta ve bir su bardağı toz şeker koyulur ve bir çırpıcı yardımı ile iyice çırpılır. Daha sonra, çırpılan malzemelerin içine 2 su bardağı tam yağlı süt ve 200 gram taze labne eklenir ve çırpma işlemine devam edilir. Ardından, karışımın içerisine 2 su bardağı yulaf ezmesi, 1 su bardağı buyday unu, 1 paket kabartma tozu, bir küçük paket vanilya, 1 çay kaşığı tarçın, 2 adet küçük elma (soyulup, çekirdekleri çıkartılacak ve rendelenecek) ve son olarak da 1 çay bardağı zeytinyağı ilave edilip, bir kez daha çırpılır. Kekin malzemeleri hazır olunca, önceden yağlanmış olan kek kalıbına ya da tepsiye dökülür ve önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında yaklaşık 35 dakika kadar pişirilir. Son olarak, pişen kek fırından çıkartılarak dilimlenir ve servis tabaklarına alınarak servis edilir.

Afiyet olsun…

]]>
Yabani Yulaf https://www.yulaf.gen.tr/yabani-yulaf.html Sat, 01 Dec 2018 20:38:32 +0000 Yabani yulaf, yulaf bol nişastalı taneleri için yetiştirilen bir tarım bitkisidir. Yulafı daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır. Yulaf buğday ya da arpa gibi başaklar Yabani yulaf, yulaf bol nişastalı taneleri için yetiştirilen bir tarım bitkisidir. Yulafı daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır. Yulaf buğday ya da arpa gibi başaklara benzemeyen salkım biçimindeki  dağınık başakların sayesinde öbürleri kolayca ayırt edilir. Yabani yulaf ise çok daha dağınıktır. Yabani yulaf her yerde yetişebilir. Yabani yulafın yada normal yulafın arasında pek fazla fark yoktur.

Yabani Yulaf

Yabani yulaf diğer yulaftan daha sağlıklı olduğunu da söyleyenler de bulunmaktadır. Yabani yulafı çoğu ziraatçılar bile yabani bir yulaf olduğunu bilemezler. Beyaz, siyah, sarı, kırmızı yada boz tohumlu kısa ya da uzun sapı pek çok çeşitleri olan yabani yulaf değişik iklim toprak şartlarına uygunluğuna göre yetişir. Avrupa'da Rusya'da ABD de de yetiştirildiği görüldü. ]]>
Yulaf Samanı Kürü https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-samani-kuru.html Sat, 01 Dec 2018 21:59:31 +0000 Yulaf Samanı Kürü; alternatif tıp olarak belirtilen bitkisel tedaviler ile hiç bir yan etkisi olmadan ve gönül rahatlığı ile hazırlanan bitkisel körler son zamanlarda kullanımı giderek yayılmaktadır. Yulaf samanı körü de ayn Yulaf Samanı Kürü; alternatif tıp olarak belirtilen bitkisel tedaviler ile hiç bir yan etkisi olmadan ve gönül rahatlığı ile hazırlanan bitkisel körler son zamanlarda kullanımı giderek yayılmaktadır. Yulaf samanı körü de aynı şekilde bir çok rahatsızlıklara olan faydası ve direkt olarak sağlık açısından katkı sağladığından bir çok uzmanlar tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir. Genel olarak hastalıklarda kullanılan kimyasal ilaçların bir çok yan etkilerinden kaynaklı olarak başka bir rahatsızlıklara da neden olunmaktadır. 

Yulaf Saman Kürü Faydaları; yulaf saman körü, genel olarak bir çok hastalıklara karşı oldukça etkili faydaları mevcuttur. Yulaf saman körü genel olarak direkt etkili olduğu ve uzmanlar tarafından önerilen başlıca rahatsızlıkları maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Yulaf saman kürü genel olarak uzmanlar tarafından ilk olarak bitkisel tedavilerde önerilen rahatsızlıkların başında halk arasında beyaz leke olarak adlandırılan ve tıb dilinde "vitiligo" olarak adlandırılan ve deri üzerine lekeler meydana gelmektedir. Ayrıca bu yaralar vücudun her hangi bölgelerinde meydana gelebileceği gibi saç köklerinin bulunduğu deri kısımında gerçekleştiği takdirde direkt olarak saçlar dökülmektedir. Bundan dolayı gerçekleşen bu yaralar için uzmanlar şiddetle yulaf samanı körünü tavsiye etmektedirler. 
 • Yulaf saman körü bir diğer etki yarattığı ve büyük şifa sağladığı rahatsızlık ise genel olarak solunum rahatsızlıkların tümünde oldukça fayda sağlamaktadır. Yulaf saman körü solunum rahatsızlıkların arasında özellikle bronşit gibi hastalıklarda uygulanması tavsiye edilmektedir. Bronşit hastalığını kısaca incelediğimizde ise, solunum sistemimizde ve özellikle akciğerde bulunan iltihaplanmalara yani virüslerin bulunmasından dolayı gerçekleşmektedir. Bundan dolayı, yulaf saman körü ile birlikte bu virüslerin hem çoğalması önlenmekte hemde virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Yulaf Samanı Kürü
Yulaf Saman Kürü Hazırlanışı Ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar; İlk olarak yulaf saman körü hazırlanışı genel olarak oldukça basittir. Normal bir şekilde çaydanlıkta maksimum bir litre kadar suyu kaynattıktan sonra ocağın altını kıstıktan sonra üstüne taze olan yulafınızdan bir tutam atarak bir beş dakika kadar kısık ateşte kaynamasını sağladıktan sonra ocağınızı kapatarak suyu temizce süzdükten sonra birer çay fincanına servis edebilirsiniz. Yulaf saman körünü hazırlarken ve hazırladıktan sonra bazı önemli hususlar mevcuttur. Bunlar ilk olarak kullandığınız yulafın rengine dikkat etmelisiniz. Yani yulafların yeşil iken kurutulması gerekmektedir. Bundan dolayı, yulaflarınızı alırken renginin yeşilimsi olmasına ve kesinlikle sarımsı renkte olanlarını almayınız. Diğer bir önemli husus ise çok fazla tüketmemeye özen gösteriniz. Hafta da maksimum 3 çay fincanını geçmemek şartıyla kullanmalısınız. Ayrıca hazırlamış olduğunuz yulaf saman körünü süzdükten sonra soğumasını sağladıktan sonra tüketmekle birlikte ileri zamanlarda yulaf saman kürünüz, artmış ise kesinlikle tekrardan suyunu ısıtıp tüketmeyiniz. Bundan dolayı, kişi adedine göre suyunuzu koyarak kaynatmaya başlamalısınız.
]]>
Yulaf Bitkisi https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-bitkisi.html Sun, 02 Dec 2018 18:54:24 +0000 Yulaf  bitkisi, bol nişastalı taneleri  amaçlı yetiştirilen bir tarım nebatı. Daha çok hayvan yemi model kullanılan bu tahıldan kişilerin beslenmesinde de yararlanılır. Bir yulaf tarlası, buğday veya arpa başaklarına Yulaf  bitkisi, bol nişastalı taneleri  amaçlı yetiştirilen bir tarım nebatı. Daha çok hayvan yemi model kullanılan bu tahıldan kişilerin beslenmesinde de yararlanılır. Bir yulaf tarlası, buğday veya arpa başaklarına benzemeyen, salkım biçimindeki dağınık başakları yardımıyla öbürlerinden rahatlıkla ayırt edilebilir. Sapçıkların ucunda yer alan başakcıkların her bir tanesi 2-3 tohum içeren. Dışları kılıfta örtülü bulunan bu tohumların ikisini  ansızın tekrar zarsı 2 yaprak kuşatır.

Yulafın beyaz, kara, sarı, kırmızı veya boz tohumlu, az veya uzunca saplı birçok versiyonu vardır. Tarım uzmanlarının öteden beri sürdürdükleri çalışmalarla farklı abuhava ve toprak şartlarına uyumlu yulaf çeşitleri geliştirilmiştir. Mesela, bunlardan kırmızı yulaf sıcak bulunan ve nemli iklimlerde yetiştirilir. Yulafın dünyaya, yabanıl model yetiştiği Asya'nın batısıyla Avrupa'nın doğusu içinde olan bölgelerden dağıldığı sanılır. Yabanıl yulaflardan türeyerek günümüze erişmiş bulunan kültür yulafları içerisinde en fazla yetiştirileni hiç şüphesiz Avena sativa türüdür. Bu Sabah yulaf, arpa ve çavdardan daha kocaman miktarlarda üretilen bir tahıldır. Serin ve nemli iklimleri sevdiği amaçlı en güzel Avrupa'nın batı ve İskandinav ülkelerinini de içerisine alan kuzeyindeki bölümlerinde, Rusya'da ve Kuzeyindeki Abd'de yetişir. Bununla beraber Avustralya ve Yepyeni Zelanda'da da ekilir. Yulaf fazla miktarda yağış almayan kurak yerlerde kalın kavuzlu, uzunca tohumlar verir. ABD ve Rusya dünyanın en fazla yulaf üreten ülkeleridir; fakat İskoçya, İsveç ve Finlandiya benzeri minik kuzeyindeki ülkelerinde, buğday ve çavdardan daha iyi ürün verdiği amaçlı yulaftan yayvan ölçüde yararlanılır.
 Yulaf Bitkisi
Yulafın Yararları Yararları 
Yulaf unu ve kepeği ile yapılan çorba ve lapa; hafif rejim yemeği ile beslenmeyi gerektiren bütün hastalıklarda kesinlikle kullanılması gerekli bulunan, çok kıymetli ve faydalı bir besindir. Mesela, beslenme bozukluklarında, sağlık sorunu sonrasındaki güçsüzlüklerde, mide ve bağırsak hastalıklarında, safra kesesi, sarılık, mide irini ve ülserinde kullanışlıdır. Kahvaltıda yulaf kepeği çorbası veya rejim sütle karıştırılmış yulaf kepeği yendiğinde, 4 - 6 hafta içerisinde kolesterol seviyesi % 30-40 oranında, kan şekeri % 10-15 oranında azalabilir, dışkılama normal hale gelir ve kan basıncında azalma görülür. Yulaf kepeği bulamayanlar, yulaf ezmesi de kullanabilirler. Fakat yulaf ezmesinin, kepeğe nispeten daha çok miktarda tüketilmesi gerekecektir. Yeşil yulaf bitkisiyle yapılan çayın içimi de çok pozitif neticeler verir. Sinirsel bitkinlik haline ve uykusuzluğa karşın kullanılmalıdır. Kanın içindeki ürik Asit miktarını azaltarak, romatizma ve gut hastalıklarında destekçi olabilir, yaşlı kişilerin tipik bağlamda güçlenmesini olanağı sağlar. Kan basıncı düzensizlikleri ve kalp rahatsızlıkları tedavilerinde yardım model kullanışlı. Deri döküntülerine ve cinsel yetersizliğe karşın denenebilir. Mesane zayıflığına veya hastalıklarına ve böbrek hastalıklarına karşın nebat çayı kullanılmalıdır. Erkeklik gücünü arttırıcı model da faydalı olabilmektedir.
 
Yulafın Kullanım biçimleri 
Yulaf çayı: Bir çorba kaşığı ince kıyılmış yeşil yulaf, orta büyüklükte bir su bardağı dolusu kaynamış derecede sıcak bulunan suyla haşlanır, 10-15 Dk demlendikten sonra süzülür. Gün içerisinde 3 - 4 bardak kıtır demlenmiş çay, tatlandırılmadan içilir. 
Yulaf tentürü : Yayvan ağızlı bir cam şişeye veya kavanoza yarıya denli ince kıyılmış kıtır yeşil yulaf nebatı koyulur ve üzerine, çalkalanabilecek bir uzaklık kalana dek elma sirkesi katılır.
]]>
Yulaf https://www.yulaf.gen.tr/yulaf.html Mon, 03 Dec 2018 17:59:37 +0000 Yulaf, Özellikle kış aylarında güne yulaf tüketerek başlamak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Çünkü yulaf çok iyi enerji sağlayan protein ve karbonhidratlar bakımından çok zengin bir besin kaynağı olarak b Yulaf, Özellikle kış aylarında güne yulaf tüketerek başlamak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Çünkü yulaf çok iyi enerji sağlayan protein ve karbonhidratlar bakımından çok zengin bir besin kaynağı olarak bilinir. Yulafla alakalı modern tıbbın yapmış olduğu birçok araştırmada düzenli olarak yulaf tüketiminin hastalıkları vücuttan uzak tutacağını ortaya koymaktadır. Yulaf bol miktarda besin lifi içerir ve sadece bir fincan yulaf dahi vücudun gereksinim duyduğu protein ve besin lifi ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Güne zinde başlamak için çok iyi bir alternatif olan yulaf, iç organlarımızın sağlığını koruması haricinde topikal olarak uygulanır. Yulafı sağlık açısından bu kadar önemli kılan şüphesiz içermiş olduğu zengin mineraller ve bileşen maddelerdir. Yulaf besin yağı açısından da çok zenginidir. Bunun haricinde bol miktarda karbonhidrat ve protein içerir. B6 vitaminin yanı sıra tiamin maddesi, riboflavin maddesi ve niasin içeren yulaf ayrıca bol miktarda folat madde içerir. Yulaf daha çok içermiş olduğu bol miktardaki minerallerle dikkat çeker. Mükemmel bir fosfor deposu olan yulaf bunun yanı sıra kalsiyum minerali, demir, manganez, magnezyum, sodyum minerali ve bakır içerir. İçermiş olduğu bol miktardaki mineraller sayesinde bünye sağlığının gereksinim duyduğu birçok besini vücuda depo eder. Şimdi içermiş olduğu bol miktardaki mineraller sayesinde yulafın sağlık açısından faydalarını detaylı olarak inceleyelim.

Yulaf Sağlık Açısından Faydaları:

Yulafın sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Yenilerek ve topkikal olarak tüketilmesinde sağlık açısından çok geniş bir yelpazede fayda sağlar. Yulaf cilt ve deri sağlığından saç sağlığına, sinir sistemi sağlığı, tiroid bezi sağlığının korunmasına kadar pek çok faydası olmaktadır. Yulaf özellikle vücudun büyük bir bölümünü kaplayan cilt ve deri sağlığı açsından faydaları saymakla bitmez.

Yulaf
 • Cilt Sağlığına Faydaları: Yulafın cilt sağlığında akne tedavisinde kullanılır. Yulaf 15 dakika pişirildikten sonra ılık bir şekilde masaj uygulanarak cilde 10 dakika boyunca uygulanmasında akne sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Bu uygulama aynı zamanda sivilce problemlerinin ortadan kalkmasına da yardımcı olduğu gibi pul pul dökülen ciltler içinde şifa kaynağı olacaktır. Bir fincan kadar yulaf içerisine bir miktar su ilave ederek 15 dakika boyunca kaynatın ve aynı yukarıda anlattığımız şekilde cildinize masaj yaparak uygulayın. Uygulama en az 15 dakika devam etmelidir. Bu uygulama özellikle donuk ve kuru ciltler için oldukça faydalıdır. Cilde uygulandığı zaman  yulaf koruyucu tabaka oluşturur. Ciltte beliren kaşıntı ve döküntü belirtilerini ortadan kaldırır. Bu uygulama yapıldıktan sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın. Haftada bir defa bu uygulamayı yapmanız cildinizin yumuşamasını ve cildinizin nemli kalmasını sağlayacaktır.
 • Sinir Sistemi: Yulafın içermiş olduğu zengin ve bol miktardaki mineraller sinir sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Sinirler üzerinde hissedilir bir rahatlama sağlar, stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden uzaklaştırır. Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan stres genel ruh sağlığını tehdit ettiği gibi yoğun ve uzun süre devam etmesi halinde fiziksel sağlık problemlerine, özellikle de sindirim sistemine ciddi ve kalıcı zararlar meydana getirebilir. Yulafın sinir sistemi üzerinde meydana getirdiği olumlu etki, bu şekilde bir çok ruhi ve fiziki hastalıklara yakalanmanızı engelleyecektir.
 • Uykusuzluğa İyi Gelir: Yulafın merkezi sinir sistemine iyi gelmesi yanı zamanda uyku problemlerine neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Stres kaynaklı kötü düşünceler genel olarak uyku problemlerine neden olur. Yulafın içerisinde bulunan zengin mineraller sinirlerin gevşemesini sağlar ve uyku probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bundan dolayı akşamları]]> Yulaf Diyeti https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-diyeti.html Tue, 04 Dec 2018 02:57:30 +0000 Yulaf Diyeti, Yulaf, buğdaygiller familyasından olup 50-150 santim boyunda, bir yıllık otsu tahıl bitkidir. Gövde yapısı boğumlu yapıdadır. Bu boğumlar ince şerit şeklinde yaprakları çıkar. Çiçekleri çok fazla olmayan s Yulaf Diyeti, Yulaf, buğdaygiller familyasından olup 50-150 santim boyunda, bir yıllık otsu tahıl bitkidir. Gövde yapısı boğumlu yapıdadır. Bu boğumlar ince şerit şeklinde yaprakları çıkar. Çiçekleri çok fazla olmayan salkımlar şeklinde açmaktadır. 2-11 çiçekten oluşan salkımlarında 1-3 adet arası çiçek, tohuma dönüşmektedir. Bu tohumlarından yetiştirilen yulaf şimdilerde daha çok fazla hayvan yemi şekilde kullanılmaktadır. Gıda içeriğinin kıymeti başka tahıl ürünlerine göre daha az olduğundan dolayı üretimi giderek azalmakta. Ana maddesi yulaf olan yulaf diyeti, başta sosyal medya olmak üzere çeşitli yayınlarda önerilmektedir. Yulaf diyeti için sabit bir listesi yoktur, günlük beslenmenize değişen miktarlarda yulaf ilave edilerek yulaf diyeti gerçekleştirebilirsiniz. 

  Sağlıklı zayıflamak amacıyla bir alternatif olan yulaf diyeti yulafın kötü kolesterolü düşürmesiyle ve belirli kanser çeşitlerinden korunma sağlaması gibi diğer faydalı yönleriyle denemeye değecektir. Hızlı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler, hızlı zayıflamanın sağlık açısından zararlarını göz önünde bulundurarak hazırlanan diyette ilk hafta sürecinde her öğünde diyet sütle yulaf ezmesi önerilmektedir. Bu sayede ilk haftada alınacak günlük kalori miktarı ortalama olarak 900 ile 1200 arasına düşecektir. Devam eden 4 hafta boyunca normal diyet listesine günde 1-2 kase arası yulaf ilave etmelisiniz. Bu sayede alınacak olan kalori ölçüsünü 1000-1300 kalori arasına çıkarır. Bu 30 gün sürü içerisinde sabahları meyve salatası ve akşam yemeğinden önce taze sebzelerden hazırlanan atıştırmalıklar serbest olacaktır. Yulaf diyeti süresince yenilmesi serbest olan gıdalar arasında; yağsız süt, ıspanak, muz, çilek,  kırmızı biber, üzüm, marul, balık, tavuk, havuç, elma, portakal, çay ve kahve şekersiz olması şartıyla tüketilmesi önerilir. İçerisinde bol miktarda besin lifi, bitkisel protein maddeleri, lipid, tuz ve vitamin bulunan yulaf, kan şekeri problemi ve kolesterol sorunları yaşayan kişiler için de ideal bir besin olmaktadır. Yüksek oranda besin lifi içermesi ve özellikle beta glukan olarak bilinen çözünebilir lif içermiş olması, yulafı besin değeri anlamında önemli kılmaktadır. Programında yulaf bulunan diyetlerde, belirli bir reçete olmaz. Günlük beslenmenize belirli oranda ilave edeceğiniz yulaf, hem sağlıklı kilo kaybı sağlayacak hemde kötü kolesterolün düşürülmesinde ve kansere karşı koruma sağlayacaktır.

  Yulaf Diyeti

  Yulaf Diyeti Planı

  Sabah Kahvaltısı: 5 yemek kaşığı yulafı 1 bardak süte ilave ederek tüketin. Bol bol su içilmesi gerek.
  Ara öğün: Bol miktarda salatalık, biber, marul ve yeşillik tüketilmelidir.
  Öğle Yemeği: 3 yemek kaşığı yulaf ve 3 yemek kaşığı sebze yemeği tüketilmeli.
  Ara öğün: 5 yemek kaşığı yoğurt yenilmeli.
  Akşam yemeği: 3 yemek kaşığı yulaf ve 3 yemek kaşığı sebze yemeği yenilmeli.

  Yoğurtla karıştırılan yulaf, yulaf diyeti için iyi bir seçenektir. Eğer yulafın tadından hoşlanmıyorsanız, yemeklerin içine serpiştirerek yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı bir seçenek olarak da yulafı suda pişirerek, üstüne muz, çilek, kivi, şeftali, portakal yada istediğiniz herhangi bir meyveyi ekleyip kuru yemiş, süt ve tarçın ekleyerek de zenginleştirerek, kalorisi düşük ama lezzetli bir tatlı elde edebilirsiniz. Ara öğünlerde ceviz ve küçük bir meyve yenilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Posa açısından zengin olan, demir içeren, magnezyum ve selenyum içeren, çinko, E vitamini ve B grubu vitaminleri içerisinde barındıran, beta glukan maddesiyle kan şekerini dengeleyen, astım ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki oluşturan, kansere karşı koruma sağlayan, uzun süre tokluk hissi oluşturan, mide ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olan, bedensel yorgunluğu alan yulaf oldukça faydalı ve sağlıklı kilo kaybı oluşturan yapısıyla diyette ve sağlıklı beslenme de oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır.

  ]]>
  Yulaf Gevreği https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-gevregi.html Tue, 04 Dec 2018 21:55:48 +0000 Yulaf gevreği oldukça besleyici bir yiyecektir. Özellikle kahvaltıda tüketilmesi tavsiye edilir. Lifli bir gıda olması sebebiyle diyet öğünlerinde sıklıkla tercih edilir. Yine lifli yapıya sahip olması kabızlık gibi boşa Yulaf gevreği oldukça besleyici bir yiyecektir. Özellikle kahvaltıda tüketilmesi tavsiye edilir. Lifli bir gıda olması sebebiyle diyet öğünlerinde sıklıkla tercih edilir. Yine lifli yapıya sahip olması kabızlık gibi boşaltım sistemi sorunlarının da önüne geçecektir. Oldukça faydalı bir besin olan yulaf, eskilerde koca karı ilacı denilen, şifa verici ürünlerde kullanılıyordu. Sinir sistemine oldukça faydalı olan yulaf, strese ve gerginliğe iyi geliyor. Öte yandan, kemik ve kas sistemini kuvvetlendirip gelişime destek oluyor. 

  Yulaf Gevreğini Kimler Tüketebilir

  Zengin bir içeriğe sahip olan yulaf gevrekleri, kişinin gün içinde alması gereken vitamin ve mineralleri bünyesinde ihtiva eder. Özellikle diyet yapan kimselerin kilo yapmayan besinlerden, zengin içerikli ve besleyici olan yiyecekleri tüketmesi gerekir. Bu konuda gayet iyi olan yulaf gevrekleri, diyet yaparken kullanılabilecek besinler arasında yer almaktadır. İster yetişkin olsun, ister çocuk olsun, her yaştan kimsenin rahatlıkla tüketebileceği yulaf gevrekleri, kolay sindirimi ile yaşlılar için, besleyiciliği ile de çocuklar için ideal bir yiyecektir.

  Gevrekler, kahvaltıya alternatif sayılabilecek yiyeceklerdir. Pratik oluşuyla siz ve sevdikleriniz işe giderken, çocuğunuz  okula giderken kolaylıkla hazırlayabilir, zengin ve doyurucu içeriğiyle de sağlıklı bir kahvaltı kurabilirsiniz. Kuru meyveler ile zenginleştirilmiş yulaf gevreği tercih etmek de daha iyi bir alternatif olacaktır.

  Yulaf Gevreği

  Yulaf gevreği diyet için kullanılmak isteniyorsa,  çözünür posa içeren gevrekler olmasına  ve içerdiği şeker ve yağ miktarına dikkat edilmelidir. Yulaf gevreği süt ve yoğurt ile birlikte tüketilebilir. Özellikle süt tadını sevmeyen ve içemeyenler için süt ile birlikte tüketimi sağlanabilir. Yulaf gevreğinin süt ve yoğurt ile birlikte tüketimi, acıkma hissini azaltacaktır. Yulaf gevreği, folik asit, potasyum magnezyum ve lif konusunda zengindir.

  ]]>
  Yulaf Samanı https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-samani.html Wed, 05 Dec 2018 18:37:58 +0000 Yulaf Samanı, çok sıcak olmayan ve yarı kurak alanlara yetiştirilmektedir. Otsu bitki türleri arasında bulanan yulaflar genel olarak yeşil iken hasat edilerek kurutulması sağlandıktan sonra farklı yöntemeler ile tüketilmektedir. Yulaf Samanı, çok sıcak olmayan ve yarı kurak alanlara yetiştirilmektedir. Otsu bitki türleri arasında bulanan yulaflar genel olarak yeşil iken hasat edilerek kurutulması sağlandıktan sonra farklı yöntemeler ile tüketilmektedir. Bir çok hastalıklara şifa kaynağı olan yulaf samanı ile ilgili bazı dikkat edilmesi gerekenlerde mevcuttur. Bunların başında ilk olarak kurutulmaya ayrılan veya hazır olarak alındığı zaman ise renginin sarımsı olmamasına dikkat ediniz. Aynı şekilde kurutmaya ayırdığınız otsu bitki olan yulaf samanını da çok kurutmadan güneş ışınlarına maruz kalmasına izin vermeden yeşil iken kurutulmasını sağlayın. Evet bu şekilde yulaf samanlarını kuruttuktan sonra bir çok hastalıklarda şifa olması amacıyla tüketebilirsiniz. Yulaf samanı bir çok hastalıklara şifa olmasının yanında başlıca rahatsızlıklarda alternatif tıpta genel olarak uzmanlar tarafından direkt olarak tüketilmesi vurgulanmıştır. 

  Yulaf Samanı Fayda Sağladığı Rahatsızlıklar; Yulaf samanı genel olarak içeriğinde bulunan yüksek miktarda kalsiyum ve minerallar bakımından zengin içeriğinden kaynaklı olarak ve aynı zamanda B vitamini başta olamak üzere vitamin değeri bakımından da yüksek olması ile birlikte solunum rahatsızlıkları, kemik hastalıkları, cinsel rahatsızlıklar vb. gibi bir çok hastalıklarda etkili şifa kaynağıdır. Bundan dolayı, bizde başlıca yarar sağladığı rahatsızlıkları maddeler halinde açıklayacak olursak;
  Yulaf Samanı
  • Bronşit; Yulaf samanı bronşit rahatsızlıklarında genel olarak en büyük yarar sağladığı hastalıkların başında yer almaktadır. Genel olarak bronşit hastalığını kısaca gözden geçirecek olursak; Bronşit rahatsızlığı solunum yolları ve özellikle akciğerde bulunan iltihaplanmalara bağlı olarak gerçekleşir. Bundan dolayı, bu iltihaplar ( virüsler ) vücuttan atılması için yulaf samanı körü veya çayını kullanarak bu virüslerin hem çoğalmamasını hemde direkt olarak vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Beyaz Lekeler; Yulaf samanı beyaz lekeler, son zamanlarda yapılan araştıramalar sonucunda halk dili tabiri ile olan beyaz lekeler ve tıpta ki ismi ile " vitiligo " olarak belirtilen ve deri üzerinde beyaz lekelerin oluşmasını tetikleyen rahatsızlık için uzmanlar tarafından yulaf samanı körü veya çayını tüketilmesini şiddetle tavsiye etmektedir.
  • Kemik Erimesi; Yulaf samanı kemik erimesi bir diğer şifa kaynağı olunan rahatsızlıktır. Özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte ve en çok kadınlar da gerçekleşen kemik erimeleri için başlıca şifa kaynağıdır. Yulaf samanı kemik erimesi ile birlikte aynı zamanda sık sık gerçekleşen kramplar ve diğer kemik rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Genel olarak yulaf samanı içeriği bakımından kalsiyum ve mineral gibi etkenlerin bileşimi sayesinde bir çok kemik hastalıklarında uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Testosteron Rahatsızlıkları; Yulaf samanı testosteron gibi kadın ve erkeklerdeki yumurtlara bağlı olarka gerçekleşen rahatsızlıklarda uzmanlar tarafından kullanılması önerilmektedir. Genel olarak yumurtaları istek yönünden tetiklemesi ile birlikte sağlıklı bir cinsel hayatı sunmaktadır.
  ]]>
  Yulaf Ezmeli Kurabiye https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-ezmeli-kurabiye.html Thu, 06 Dec 2018 04:34:10 +0000 Yulaf Ezmeli Kurabiye, Tamamen meyvelerden yapıldığı için son derece düşük kalorili ve çok lezzetli bir kurabiye çeşididir. Sevdiklerinize ve özellikle çocuklarınıza sağlıklı, güvenle verebileceğiniz atıştırmalıklar sun Yulaf Ezmeli Kurabiye, Tamamen meyvelerden yapıldığı için son derece düşük kalorili ve çok lezzetli bir kurabiye çeşididir. Sevdiklerinize ve özellikle çocuklarınıza sağlıklı, güvenle verebileceğiniz atıştırmalıklar sunmak isterseniz size bu tarifi denemenizi öneririz. Zaten bir kez tattıkları zaman sizden tekrar tekrar yapmanızı isteyeceklerdir. Kolay gelsin...

  Yulaf Ezmeli Kurabiye Malzemeler:
  • 1 çorba kasesi yulaf ezmesi
  • 2 yemek kaşığı yaban mersini
  • 2 adet orta büyüklükte olgun muz
  • 3.4 adet hurma
  • 6 adet gün kurusu kayısı
  • 3 çorba kaşığı ceviz içi
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • Yarım paket kabartma tozu
  • Yarım paket vanilya
  Yulaf Ezmeli Kurabiye
  Yulaf Ezmeli Kurabiye Hazırlanışı:

  Muzlar çatal ile ezilir ve diğer bütün malzemeler mümkün olan en ince şekilde bıçak ile doğranır. Yumurtalar kırılarak sarısı küçük bir kaseye ayrılır, beyazı ise bir karıştırma kabına alınarak Blendır ile köpürmesi sağlanıncaya kadar bir kaç dakika çırpılır. Doğranmış olan bütün meyveler yumurtanın beyazına ilave edilir. Yumurta sarısı çatal ile bir miktar çırpılır ve o da ilave edilir. Ceviz kabartma tozu, vanilya, ve tarçın ilave edilip, bir süre daha tahta kaşık ile karıştırılır. En son yulaf ezmesi ilave edilerek biraz daha harmanlanır. Fırın tepsisine yağlı kağıt serilir. kaşık ile harçtan parçalar alınır ve üzeri kaşığın dip kısmı ile bastırılır. 

  180 derece de önceden ısıtılmış fırında üzerileri pembeleşinceye kadar pişirilir. içerisinde muz olduğu için kurabiyeler yumuşacık olacaktır. Pişmediğini düşünerek sakın yakmayın. Kurabiyeleri piştikten sonra sıpatula ile yağlı kağıttan ayırın. Dilerseniz üzerine pudra şekeri serpiştirerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...
  ]]>
  Yulaf Kepekli Tarifler https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-kepekli-tarifler.html Thu, 06 Dec 2018 05:39:29 +0000 Yulaf Kepekli Tarifler, Yulafla günümüzde bir çok tuzlu, tatlı tarzı pasta ve kurabiyeler yapılmaktadır. Hemen hemen her bayanın yapabileceği ve oldukça kolay tarifler olmaktadır. Hem yulaf kullanıldığı için çok kilo yapmaya Yulaf Kepekli Tarifler, Yulafla günümüzde bir çok tuzlu, tatlı tarzı pasta ve kurabiyeler yapılmaktadır. Hemen hemen her bayanın yapabileceği ve oldukça kolay tarifler olmaktadır. Hem yulaf kullanıldığı için çok kilo yapmayan hemde lezzeti ile baş döndüren lezzetler olmaktadır. Ayrıca diyet yapan bayanların korkmadan yiyebileceği tarifler olmaktadır. Özellikle de annemin yaptığı yulaf kepekli pastalara hiçbir şey benzemez. İşte o hastalardan birkaçı şöyle olmaktadır.

  Yulaf kepekli kurabiye malzemeler:
  • 1 yemek kaşığı süt tozu
  • 1 yemek kaşığı yağı azaltılmış kakao
  • 1 adet yumurta ve 1 yumurta akı
  • 1 yemek kaşığı tatlandırıcı
  • 4 yemek kaşığı Yulaf kepeği
  • 3 yemek kaşığı Yulaf ezmesi
  • 2 damla vanilya
  • 2 çay kaşığı kabartma tozu
  Yapılışı:

  İlk olarak 1 yumurta ve 1 adet yumurtanın akını alarak derin bir kaba alarak çırpılır. Daha sonra geriye kalan tüm malzemeleri kabın içine alarak iyice karıştıralım. Daha sonra yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine tatlı kaşığı yardımı ile ve 3 yada 4 santim aralıklar ile alıp kaşığın tersi ile hafif bir şekilde yayılır. Yada isteğe bağlı şekil verilebilir. Önceden ısıtılan fırına koyarak yaklaşık on iki kadar pişirelim. Üzeri kızaran kurabiyeleri fırından alarak sıcak yada isteğe bağlı soğuk servis yapalım. Bunun yanı sıra yulaf kepekli peynirli küçük ekmekler tarifi de oldukça lezzetli olmaktadır.

  Yulaf kepekli minik ekmek tarifleri:

  Malzemeler:

  • 3 yemek kaşığı yulaf kepeği
  • 3 yemek kaşığı peynir
  • 1 yumurta ya da 2 yumurta akı
  • 3 dal dereotu ince doğranmış
  • Yeteri kadar tuz ve taze çekilmiş karabiber

  Hazırlanışı:

  İlk olarak derin bir kabın içinde bütün malzemeyi karıştıralım. İyice karışması için iyice yoğrulmalıdır. Daha sonra hazırlanmış olan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınmalıdır ve elinizle bastırarak köfte gibi şekiller verin. İsteğe bağlı üstüne çatalla delikler açalım veya çatal bastırarak şekil verilmelidir. Daha sonra tüpte ısıtılmış tavayı fırça yardımı ile zeytinyağıyla yağlayalım ve koparılan parçaları tavaya koyarak her iki tarafı da pembe renge gelene kadar pişirelim. Daha sonra kahvaltıda yada çay yanlarında sıcak sıcak servis yapalım. Birde kahvaltılara renk katan yulaflı omletler yapılarak sofralar eğlenceli duruma getirilebilir. 

  Yulaf Kepekli Tarifler

  Yulaf kepekli omlet tarifi:

  Malzemeler:

  • 2 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı yulaf kepeği
  • 2 yemek kaşığı lor peyniri
  • 2 yemek kaşığı doğranmış maydanoz
  • Yarım su bardağı süt
  • 1 çay kaşığı kekik
  • 1 çay kaşığı pul biber

  Hazırlanışı:

  İlk işlem tüm malzemeleri derin bir kabın içerisinde iyice karıştırılarak yulaf kepeğinin kabarması için 10 dakika bekletilmelidir. Bu işlem yapılırken yapışmaz tabanlı tavayı hafif bir şekilde yağlayarak ısıtalım. Karışımı tavaya dökerek kapağını kapatalım ve orta  ateşte pişirelim. Daha sonra spatula yardımı ile omleti ters çevirerek diğer tarafını da pişirelim. Her iki tarafı pişen omletimizi sıcak servis yapalım. Korkulmadan yenilebilecek bir tarif olmaktadır ve sindirimi oldukça kolay olmaktadır.

  ]]>
  Yulaf Çorbası https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-corbasi.html Thu, 06 Dec 2018 22:40:30 +0000 Yulaf Çorbası, Diyet çorbalarından biri olan ve doyurucu olduğu kadar da sindirimi kolay bir çorba türü olmaktadır yulaf çorbası. Beslenmesine dikkat eden kişilerin daha çok tercih ettiği çorbalardan biridir. Ancak sadece diye Yulaf Çorbası, Diyet çorbalarından biri olan ve doyurucu olduğu kadar da sindirimi kolay bir çorba türü olmaktadır yulaf çorbası. Beslenmesine dikkat eden kişilerin daha çok tercih ettiği çorbalardan biridir. Ancak sadece diyet için değil kış aylarının ve soğuk geçen günlerde sıcak sıcak tüketilen bir çorba türüdür. Yulaf çorbası hem kalorisi düşük olan hem de tok tutan bir çorba türüdür. Hemen hemen her bayanın tercihi olan bu pratik çorba hem keselere uygun masrafsız hemde damaklara uygun lezzette olmaktadır. Ayrıca yaşlıların en sevdiği bu çorbanın tüketimi oldukça zevkli olmaktadır. Genellikle akşam yemeklerinin yanına yapılan bu çorba kısa bir sürede hızlıca yapılabilmektedir. 

  Yulaf Çorbası
  Yulaf çorbası tarifi:

  Malzemeler:
  • 1 adet kuru soğan
  • 4 diş sarımsak
  • 1 çay bardağı yulaf
  • 1 su bardağı süt
  • 5 su bardağı su
  • Tuz,
  • Karabiber
  • 1 çay bardağı muskat
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  Hazırlanışı:

  İlk olarak yağı tencereye alarak eritelim. Daha sonra soğanları ince ince yemeklik olacak şekilde doğrayalım. Doğranmış olan kuru soğanı eritilmiş olan yağın içerisine koyarak kavuralım. O sırada sarımsağı da doğrayalım ve sarımsağı da ilave ederek biraz da bu şekilde soteleyelim. Bu işlemde tamamlandıktan sonra yulafı ve baharatları da ilave edelim ve kavuralım. Son olarak da suyu ve sütü ekleyerek karıştıralım ve pişirelim. Aralıklı olarak karıştırdığımız çorbamızı piştikten sonra ateşten alarak sıcak sıcak servis yapalım. 
  ]]>
  Yulaf Unu Maskesi https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-unu-maskesi.html Fri, 07 Dec 2018 18:13:22 +0000 Yulaf Unu Maskesi, Her insanın bir cilt yapısı vardır. Cildinizi ne kadar güzel olursa olsun yanlış beslenme, stres, hava kirliliği, sigara ve alkol, yorgunluk gibi dışsal nedenler cildimizin daha mat, cansız ve soluk görünmes Yulaf Unu Maskesi, Her insanın bir cilt yapısı vardır. Cildinizi ne kadar güzel olursa olsun yanlış beslenme, stres, hava kirliliği, sigara ve alkol, yorgunluk gibi dışsal nedenler cildimizin daha mat, cansız ve soluk görünmesini sağlar. Alacağınız birtakım önlemlerle ve yapılan bakımlarla cildinizin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayalım ki sağlıklı cilt parlar. Parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak, cilt lekelerinin oluşumunu önlemek ve oluşmuş cilt lekelerini hafifletmek için öncelikle kişinin cilt temizliğine ve korunmasına özen göstermesi gerekmektedir. Bunun için kullanılan, genel yüz temizleyicilerinin bazılarının içeriğinde bulunan peeling etkisi ciltteki ölü hücreleri ortadan kaldırarak derinlemesine temizlik sağladığı gibi parlak ve lekesiz bir cilde kavuşmak için daha doğru bir tercih olmaktadır. Yüze uygulanan tazyikli suda cildin daha ışıltılı görünmesine yardımcı olur. Cilt bakımında içerisinde C vitamini bulunan ürünleri tercih ederek kan dolaşımını hızlandırıp böylece daha parlak bir cilde sahip olmuş olursunuz. Cilt temizliğinin olmazsa olmazlarından, cilt yapınıza uygun bir tonik, ardından kullanacağınız cilt tipinize uygun bir nemlendirici de cildiniz de kalıcı bir parlaklık sağlamış olursunuz.

  Yulaf Unu Maskesi
  Yulaf unu maskesi;  yulaf, Lif, omega 3, omega 6, yağ asitleri, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko gibi  minerallerden zengin olan  yulaf ayrıca B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini açısından da zengin içeriğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde iltihaplı, kaşıntılı, ve çatlamış ciltlere yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Yüzümüze uygulayacağımız yulaf unu maskeleri ile cildimiz daha parlak ve daha pürüzsüz olabilmektedir. İşte size yulaf unu ile hazırlayabileceğiniz maske tarifi;
  Malzemeler;
  • 1 adet küçük domates
  • 1 yemek kaşığı yulaf unu
  • Birkaç damla limon suyu
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  Hazırlanışı; Yulaf ununu,  mutfak robotundan geçirerek ezme haline getiriyoruz. Domatesleri rendeliyoruz, limon ve zeytinyağını ezdiğimiz yulaf ununa katıp bulamaç elde ediyoruz. Bu karışımı yüzümüze sürüyoruz ve yaklaşık olarak 20 ile 25 dakika kadar bekletiyoruz. Daha sonra ılık su ile duruluyoruz. En son cilt yapımıza uygun bir nemlendirici sürüyoruz. 
  ]]>
  Yulaf Besin Değerleri https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-besin-degerleri.html Sat, 08 Dec 2018 12:28:48 +0000 Yulaf Besin Değerleri, bol miktarda nişastalı olan taneleri için yetiştirilen salkım biçiminde dağınık başaklara sahip bir tarım bitkisidir. Saplarının uçlarında bulunan başakların her biri iki veya üç tohum barındırma Yulaf Besin Değerleri, bol miktarda nişastalı olan taneleri için yetiştirilen salkım biçiminde dağınık başaklara sahip bir tarım bitkisidir. Saplarının uçlarında bulunan başakların her biri iki veya üç tohum barındırmaktadır. Yulaf beyaz, sarı, siyah, kırmızı yada boz tohumlu olarak değişik çeşitlerde bulunmaktadır. Yulafın Dünya'ya Asya'nın batısı ve Avrupa'nın doğusunda kalan bölgeden yayıldığı düşünülmektedir. Dünya'nın en çok yulaf üreten iki ülkesi Rusya ve Amerika Birleşik Devletleridir. Türkiye'de ise Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde üretimi yapılmaktadır. Yıllık olarak ortalama 350 bin ton yulaf üretildiği bilinmektedir. 

  Yulaf Besin Değerleri
  Yulaf Besin Değerleri; Yıllık olarak ortalama 350 bin ton yulaf üretildiği bilinmektedir. Yulaf unundan lapa ya da gözleme gibi yiyecekler yapılmaktadır, taneleri özellik ile kahvaltı için hazırlanarak,  tahıl karışımlarına katılmaktadır. Yulaf  buğdayın pahalı olduğu dönemlerde onun  yerine geçmiştir. Günümüzde   kuzey ülkelerinde yulafın gıda ürünleri arasında ki  yeri küçümsenmeyecek durumdadır. Folik asit, potasyum, magnezyum ve lif açısın dan zengin bir besin olan yulafın 100 gramında; 370 kilo kalori, karbonhidrat 63.29 gram, protein 12.53 gram, yağ 7 gram, lif 5.43 gram, sodyum 7 miligram, potasyum 348 miligram, kalsiyum 54, demir 4.606 dır.Tüketilmek istendiği zaman, 1 dilim ekmek yerine 1.5 çorba kaşığı kadar yulaf tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

  ]]>
  Yulaf Lapası https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-lapasi.html Sat, 08 Dec 2018 12:48:59 +0000 Yulaf Lapası, yapılarak tüketildiği zaman hem tok kalınır hem de tatlı ihtiyacı karşılanmış olmaktadır. Günlük sabah aç karnına bir kaç kaşık tüketilmesi hem tok tutar hem iştahı keser hem de zayıflatma etkisi il Yulaf Lapası, yapılarak tüketildiği zaman hem tok kalınır hem de tatlı ihtiyacı karşılanmış olmaktadır. Günlük sabah aç karnına bir kaç kaşık tüketilmesi hem tok tutar hem iştahı keser hem de zayıflatma etkisi ile kişileri mutlu etmeye yaramaktadır. Yulaf lapası hemen hemen her bayan tarafından yapılabilmekte olup lezzeti ile tadını damaklarda bırakmaktadır. Özellikle yaşlıların çok sevdiği bu tarif mutluluk hormonlarını da olumlu yönden etkilemektedir. Görünümü ile pek iştah açıcı olmazsa da, oldukça sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı türü olmaktadır. Yulaf kepeği hem sindirim sistemi için faydalı olup hem de lifli yapısı ile uzun bir süre tok tuttuğu nedeni ile diyet yapan kişiler için çok yararlı olmaktadır. İçerisinde ki tarçın da kan şekerini kontrol etmekte ve zayıflama olayına el atarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

  Yulaf Lapası

  Yulaf lapası malzemeler:

  • 1 çay bardağı yulaf kepeği
  • 1 çay bardağı süt
  •  Yarım çay bardağı su
  •  1 yemek kaşığı esmer şeker
  • 1 tatlı kaşığı tarçın

  Üzeri için

  • Meyve dilimleri

  Hazırlanışı:

  İlk olarak bütün malzemeleri tencerede iyice karıştıralım ve ve kaynamaya bırakalım. Daha sonra dibinin tutmaması için aralıklı olarak karıştırılması gerekmektedir. Kaynadıktan sonra lapa kıvamını almış olmaktadır. Pişirilmiş olan sıcak yulaf lapasını bir kaseye alarak üstüne istenilen meyvelerden koyularak tercih edilebilmektedir.

  ]]>
  Yulaf Tohumu https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-tohumu.html Sun, 09 Dec 2018 07:24:37 +0000 Yulaf tohumu, ülkemiz şartlarında uygun üretim maliyeti ve bol ürün verimi ile giderek genişleyen yulaf yetiştiriciliği sektörünün en önemli aşamalarından birisidir. Yulaf tohumu seçiminde yerli malı ürünleri kul Yulaf tohumu, ülkemiz şartlarında uygun üretim maliyeti ve bol ürün verimi ile giderek genişleyen yulaf yetiştiriciliği sektörünün en önemli aşamalarından birisidir. Yulaf tohumu seçiminde yerli malı ürünleri kullanmakta yarar vardır. Hem sunduğu avantajlar hem de sağladığı verim oranıyla yüz güldüren yerli tohumlara rağbet oldukça fazladır.

  Yulaf, hem hayvan yetiştiriciliği alanında besin maddesi olarak kullanılan uygun fiyatlı bir besin maddesi; hem de kahvaltılık ve bisküvi sektöründe oldukça yaygın kullanılan ve çok farklı lezzetlere bürünebilen bir tahıldır. Bu nedenle uygun fiyatlı ve oldukça kullanışlı bir ham madde olma özelliğini taşımaktadır. Ürünün, çok sayıdaki olumlu yönleri piyasadaki talep oranını arttırmaktadır. Talebin böylesine fazla olduğu bir sektöre atılmak ise oldukça akıllıca ve kar getirecek bir tercihtir.

  Piyasaya ürün pazarlamak için ya da kişisel kullanım için yulaf üretimi yapacak kişilerin, alacakları yulaf tohumunu iyi seçmesi ve toprak özelliklerine uygun ürünleri tercih etmeleri gerekir. 

  Girişimcilerin, kullanım alanlarına göre başak özelliği, bitki boyu, sap durumu, toprak isteği gibi belirli kriterlerden elemeler yapması gerekir. Öncelikle yulaf tohumunun bulunulan yerdeki toprak özelliklerine uygunluğu tespit edilmelidir. Zira yulaf, toprak seçiciliği yönünden çavdardan sonra en masrafsız olan bitki olma özelliğini taşısa da belirli özellikler sağlanmadığı durumunda bu özelliğini kolayca bırakabilmektedir. 

  Yulaf tohumu ekilecek toprağın kimyasal analizi yaptırılmalı ve bor, çinko gibi elementleri ne düzeyde içerdiği tespit edilmelidir. Bu özellikler, karşılaştırma yapmak açısından önem taşımaktadır. Piyasada bulunan sertifikalı ve adı duyulmuş yulaf tohumu satan firmalar; sattıkları ürünün bor fazlalığına duyarlılık oranını, çinko eksikliğine ne gibi reaksiyonlar verebileceğini vs. tüketiciye bildirmektedir. Bu değerler, her tohum markası için farklılık göstermektedir. İşte yulaf üreticisinin, toprağının özellikleri ve alacağı tohumun bu özelliklere ne kadar uygun olduğunu karşılaştırması; sonrasında ise en verim alabileceği ürünü tercih etmesi gerekir.

  Yulaf Tohumu
  Yulaf tohumu seçilirken ürünün yatmaya dayanıklılık durumu hakkında bilgi almakta yarar vardır. Söz konusu olan ürünün henüz küçük bir tohum olduğu ve bu küçük tohum üzerinden yatma durumunun hesaplanmasının zor olduğuna inanan ya da inandırılan çiftçiler bulunmaktadır. Ancak durum sanılanın aksine böyle değildir. Zira yulaf tohumu üreticisi firmalar, ürünlerinin kalitesi ve verimlilik oranı hakkında bilgi sahibi olup, piyasadaki diğer ürünlere göre kendi fiyatını belirlemek için sürekli olarak çeşitli testler uygular. Bu testler laboratuvar ortamında olabileceği gibi ürünü bizzat tarlaya ekip değişiklikleri gözlemek suretiyle de gerçekleştirilebilir. Ancak her iki durumda da satıcı, yulaf tohumu hakkında bilgi sahibidir ve bunu tüketiciye beyan etmek zorundadır. Tohum seçimi konusunda sürpriz yaşamamak için bu bilgileri tedarik eden ve sunan firmalarla çalışmakta yarar vardır.

  Yulaf tohumu seçiminde dikkat edilmesi gereken ve elde edilen karı doğrudan etkileyen bir özellik de verimlilik oranı yüksek olan tohumları tercih etmektir. Uzmanlar, ülkemizde verimlilik oranı en yüksek olan tohumların yerli tohumlar olduğunu belirtmektedir. Farklı tohum kullanımında dekarda 118 kilo olan verim miktarının, yerli tohum kullanımı ile dekarda 560 kilo gibi miktarlara ulaştığı bildirilmiştir. Bu nedenle yerli tohum tercih etmek, girişimciye daha çok kar miktarı sağlayacaktır. 

  İklim özelliği isteği yönünden pek seçici olmayan bir bitki olan yulaf, bu alanda çiftçilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Toprak özellikleri doğru olarak okunup, buna uygun tohum alımı yapıldığında yulaf verimi tatmin edici mi]]> Yulaf Ezmesi https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-ezmesi.html Sun, 09 Dec 2018 14:39:25 +0000 Yulaf ezmesi, Herkesin bildiği gibi kahvaltı gününün en önemli öğünlerinden biridir. Kahvaltı sayesinde evinizden bolca enerjiye sahip bir şekilde çıkmış olursunuz. Yulaf ezmesinin en önemli faydalerı temizleyici öz
  Yulaf ezmesi, Herkesin bildiği gibi kahvaltı gününün en önemli öğünlerinden biridir. Kahvaltı sayesinde evinizden bolca enerjiye sahip bir şekilde çıkmış olursunuz. Yulaf ezmesinin en önemli faydalerı temizleyici özelliğe sahiptir. İçerdiği  yüksek mikterda aminoasit sayesinde karaciğerde lektin üretimini uyarıyor. Böylece vücuttan tosinleri arındırıyor. Yulaf ezmesi yemek lifin bir bariyer oluşturması nedeniyle arter duvarlarını temizlemek için çok faydalıdır. Bu yüzden kalp sorunları, kolesterol ve diğer pek çok hastalıklaraneden olan yağ birikintilerinin önüne geçilmiş oluyor. 

  Yulaf ezmesi kan şekeri seviyelerini kontrol etmenizi sağlar: Bu diyabet hastalığına yakalanmış olanlar için çok iyi bir haberdir. Nişasta sindirimini iyileştirmek özellikle yemekten sonra glisemik seviyesini muhafaza ediyor. Yulaf ezmesini diyet listenize mutlaka ekleyin.

  Yulaf ezmesi kalbiniz için iyidir: Bunun nedeni yulaf ezmesinin bol miktarda  Omeğa 3 ve linoleik asitler içeriyor. Yani bu iyi yağ olarak bilinen bir maddedir. Kötü kolesterolü ( LDL) azaltmaya yardımcı oluyor ve beyin aktivelerini destekliyor.

  Yulaf ezmesi merkezi sinir sisteminize yardımcı olur: İçerdiği B vitamini kompleksi sayesinde sinir sisteminin işlevini geliştiriyor, koruyor ve dengeliyor.

  Yulaf ezmesi tiroid sorunlarını önler: Tiroid ile ilgili bezin doğru bir şekilde işlemesini yardımcı olan bir mineral olan iyot içeriyor ve bunun sayesinde özellikle hipertiroidi önlüyor.

  Yulaf ezmesi osteoporozu (kemik erimesini ) önler: Yulaf ezmesi iyi kemik sağlığı için gerekli kalsiyum seviyelerine sahiptir ve böylece demineralizasyonu önler.

  Yulaf ezmesi kilo vermenize yardımcı olur: Bu nedenden dolayı bunu aç karnına ya da kahvaltıda yağsız sütle ya da soya sütüyle, portakal suyuyla ya da kabuklu yemişlerle birlikte yemeniz önerilir.

  Yulaf Ezmesi
  Yulaf ezmesi en iyi enerji kaynaklarından biridir: Bu nedenle onu sabah ilk iş öğleden önce yemeniz gerekiyor. Bu özellikle uzun saatler çalışanlara ya da sınav için hazırlanan öğrencilere ihtiyaçları olan enerjiyi sağlıyor.

  Yulaf ezmesi güzellik bakımı için destek sağlar: Yulaf ezmesinin özelliklerinden faydalanmak için onu yemeniz yeterli oluyor. Ama arzu etmeniz durumunda onu bir nemlendirme kremiyle karıştırıp topikal olarak da uygulayabilirsiniz. Bu herhangi bir güzellik malzemesinden çok daha ekonomiktir ve çok pullanmayı önleyici özelliğe sahiptir.

  Yulaf ezmesi diyeti: Yulaf ezmesi üzerinde yapılan bir araştırmada, 6 hafta boyunca her gün yulaf ezmesi  yiyenlerin, her gün aynı miktarda noodle yiyenlere oranla kolesterol seviyelerinde düşüş olur ve bel ölçülerinde azalma olduğu görülüyor. Daha az kalori alma zorunluğunun olmadan yulaf ezmesi ile zayıflayabilirsiniz.

  Sindirimi iyileştirir: Öğle ya da akşam yemeği yedikten sonra sorun yaşıyorsanız yulaf ezmesi yemek safra kesesi asitlerini azaltmaya yardımcı oluyor. Bu aynı zamanda bağırsak geçişini kolaylaştırıyor ve kabızlığı önlüyor. Yavaş emilen karbon hidratlar açısından zengin olması nedeniyle yemek arzusunun kendini daha geç göstermesini sağlıyor. Bu nedenle, bu özellikle diyet yapmaya başlayanlar için çok iyi bir besindir.

  Yulaf ezmesi çok değerli proteinler içerir: Yulaf ezmesinde 8 adet temel aminoasit mevcuttur. Bu da onu çok önemli biyolojik değere sahip bir protein kaynağı yapıyor. Bu kalite onun vücudunuzda yeni bir dokular oluşturmasına yardımcı oluyor.

  Yulaf ezmesi anti-kanserojendir: ABD birleşik devletlerin'de yulaf ezmesinin bu ülkede ve pek çok diğer ülkede çok yaygın bir hastalı]]> Yulaf Kepeği Diyeti https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-kepegi-diyeti.html Sun, 09 Dec 2018 21:36:23 +0000 Yulaf Kepeği Diyeti, Yulaf kepeği Türk mutfağında oldukça fazla kullanılan bir besin olmadığı için çok bilinmemektedir. Fakat bu yazının ardından fikirleriniz farklılaşacak ve yulaf kepeği, alışveriş listenizin en ba Yulaf Kepeği Diyeti, Yulaf kepeği Türk mutfağında oldukça fazla kullanılan bir besin olmadığı için çok bilinmemektedir. Fakat bu yazının ardından fikirleriniz farklılaşacak ve yulaf kepeği, alışveriş listenizin en başında yerini alacaktır. Yulaf kepeği, yaklaşık 25 değişik çeşidi bulunan ve ülkemizde de üretilen yulaf yakın vakte kadar hayvan yemi şeklinde kullanılmaktaydı. Dünya sağlık örgütü, yulafta bulunan proteinin süt, et, yumurta kadar önemli ve soya fasulyesindeki bulunan protein ile aynı olduğunu bildirmektedir.

  Yulaf kepeği ise, yulaf tanesini saran kabuk bölgesidir. Yulafın öğütülmüş şekli değildir, buğday kepeğinden de oldukça değişiktir. Yulaf kepeğinin kullanılmasının sebebi, kilo vermek, formunu muhafaza etmek ve sağlıklı bir şekilde kalmak isteyenler için doğanın bir armağanıdır. Yulaf kepeği, öbür tahıl ürünlerine göre daha çok suda çözünebilir lif bulundurur. Besin değeri açısından incelediğimizde ise, demir, manganez, çinko gibi mineraller, E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminlerini bulundurmaktadır. Yulaf kepeği, vücut için oldukça önemli bir antioksidan olan selenyum bakımından da önemli bir kaynaktır.

  Yulaf kepeğinin yararları, yulafın tamamını incelediğimizde, protein, lif, demir ve vitamin içeriğinin büyük bir kısmının kabuğunda bulunduğunu görüyoruz. Yani yulaf kepeği ile, yulaftan almak istediklerimizin çoğunu alırken karbonhidrat ve yağ miktarını azaltmış oluruz. Yulaf kepeği çok miktarda suyu emer ve şişer. Böylece, midede yer kaplar ve meydana gelen yapışkan ile jel kıvamı ile tokluk hissi oluşturur. Kan şekerini düzenler. Yulaf kepeğin de bulunan lifler ile midede meydana gelen jel kıvamındaki yapı, karbonhidratların emlimini yavaşlatır, azaltır. Bu şekilde kan şekeri hızlı bir şekilde yükselmez, aşırı bir şekilde insülin salınımı meydana gelmez ve daha uzun zaman tokluk hissi oluşturur. Özellikle glisemik indeksi çok yani, kan şekerini hızlı ve fazla yükselten besinlerle beraber tüketilmesiyle, çok insülin salınımı ve insülin direncinin önüne geçilebilir.

  Yulaf Kepeği Diyeti
  Sindirim sistemini çalıştırır. Yulaf kepeğinin bulundurduğu lifler bağırsakta emilmez. Yeterli oranda su ile beraber tüketildiğinde, bol oranda su tutan lifler, dışkının biçimini, kıvamını ve dışkılama sayısını düzenler. Kabızlık, hemoroid ve barsak tembelliği gibi barsak akışkanlığı ile ilgili hastalıklarının önüne geçer. Ayrıca lifli beslenmenin barsak kanseri olasılığını düşürdüğü de gösterilmiştir. Kolesterolü düşürür. Yulaf kepeğin de yer alan betaglukanın kan kolesterolü üstünde olumlu etkileri bulunmaktadır. 

  Karaciğerde kolesterolden yapılan, yağ emilimini sağlayan, safra asitleri, safra kesesinde depolanır ve ince bağırsağa atılır. Barsak bakterileri tarafından suda erir forma dönüştürülür ve ince bağırsağın son olan bölümünde bir bölümü geri emilir (deoksikolik asit), bir bölümü de dışkı vasıtası ile atılır (litokolik asit). Midede jel kıvamına gelen yulaf kepeği, safra asidini bağlar ve bunların geri emilimini ve işlevlerini düşürür. Böylece yağ ve kolesterol emilimi azalmış olur.

  Düzenli bir şekilde yulaf kepeği kullanımı ile LDL (kötü huylu, lanetli) kolesterolde %10’a kadar düşüş oluşmakta ve kalp damar hastalığı olasılığı da azalma sağlanmaktadır. Yulaf kepeğini ne kadar yenme oranı, olumlu etkilerin oluşması için günlük olarak 30 ile 50 gram arası lif alımı önerilmektedir. Çok tüketildiği zaman bazı vitaminlerin emilimi azalabilir. Günlük olarak 2 yemek kaşığı kadar yulaf kepeğinin uygun bir oran olduğunu söyleyebiliriz. Yulaf kepeğini yeme şekli, yoğurt, süt içerisine karıştırabilir, yemeklerinize ilave edebilirsiniz yada internetten bulabileceğiniz çok sayıda tarifi uygulayabilirsiniz. Hem 2 yemek kaşığı yulaf kepeği alacağınız, hem de kahvaltıda lezzetli ve besin değeri olan bir tarif veriyorum size.
  ]]>
  Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-ezmesi-zayiflatirmi.html Mon, 10 Dec 2018 11:30:54 +0000 Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı, genellikle herkes tarafından yulafın kilo vermeyi sağladığı bilinmektedir. Yulafın bünyesinde barındırdığı etkili lif oranı ile tüketildiğinde ve su yardımıyla birleşerek jel kıva Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı, genellikle herkes tarafından yulafın kilo vermeyi sağladığı bilinmektedir. Yulafın bünyesinde barındırdığı etkili lif oranı ile tüketildiğinde ve su yardımıyla birleşerek jel kıvamına gelerek midede uzun zaman kalarak kişilere tokluk hissi verir. Ayrıca kişilerde kan şekeri seviyesini de dengede tutarak vücudun şeker gereksinimini dengeler. Uygulanacak bu adımlar uygulandığında kilo vermek için oldukça önemli kriterler elde edilmiş olur. Sindirim sistemi çözünebilen liflerin mide ile bağırsakların daha iyi ve düzenli çalışmasında önemli rol oynarlar. Bu nedenle düzenli bir şekilde yulaf tüketilmesi sonucunda hazımsızlık, kabızlık, karın şişkinliği ve sindirim problemlerinin yanı sıra meydana gelen ishal şikayetleri bile son bulur. Düzgün ve düzenli çalışan bir sindirim sistemi sayesinde zayıflama konusunda önemli etkiler elde edilir.

  İçeriğinde bulunan bitkisel protein, vitamin, lipid, bol oranda lif ve tuz ile yulaf ezmesi, özellikle kan şekerinin dengelenmesi ve kolesterol problemi çekenler içinde de harika bir gıdadır. yüksek miktarlarda lif içeriği ile genellikle beta glukan diye adlandırılan çözünebilir lif bulundurması nedeni ile yulaf ezmesini gıda değeri anlamında oldukça önemli kılar. Çinliler, Antik Romalılar ve Vikinglerin dayanıklılık ve güçlerinin yulaf ezmesi ile hazırlanan öğünlerine bağlı olduğu tarihsel kaynaklarda da bulunmaktadır. Temelinde yulaf ezmesi yer alan diyetlerde, belli başlı bir reçete bulunmamaktadır. Bu nedenle günlük beslenme programımızda yer vererek serpiştirilecek yulaf ezmesi özellikle sağlıklı bir şekilde zayıflatabileceği gibi aynı zamanda da kanser hastalığına karşı koruma ve kötü kolesterol olarak bilinen kolesterolün düşürülmesi konusunda büyük avantaj sağlayacaktır.

  Hızlı kilo vermenin insan sağlığı açısından büyük zararları olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinse de şayet biran önce hızla zayıflamanız gerekiyorsa bunun için ilk 7 gün  her öğün yulaf ezmesi ve yağsız diyet süt önerilmektedir. Verilen süre tamamlandıktan sonra diğer haftalarda ise diyet listenize 1-2 küçük kase kadar yulaf ezmesi ilave edilebilir.

  Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı

  Zayıflamak İçin Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilir

  Yulaf ezmesi kişinin damak tadına göre farklı şekillerde tüketilebilir. örneğin bir miktar süzme bal ile yulaf ezmesini karıştırarak tüketebileceğiniz gibi aynı zamanda yulaf ezmesi ve yoğurt da karıştırılarak tüketilebilir. Şayet yulafın olası tadından hoşlanmıyorsanız o zaman yemeklerin üzerine serpiştirerek de tüketebilirsiniz. Bunların yanı sıra değişik bir seçenekle yulafı suda haşlayarak üzerine portakal, şeftali, muz, kivi, çilek ya da arzu ettiğiniz farklı meyveleri ilave ederek fındık, fıstık, ceviz veya badem gibi yemişlerle ve tarçın süt ilavesiyle zenginleştirerek kalori değeri düşük ama oldukça leziz bir tatlı hazırlayabilirsiniz.

  Zayıflama Açısından yulaf ezmesinin Avantajları

  Posa bakımından bir hayli zengin ve demir barındıran, selenyum ve magnezyum deposu olan, B ve E gurubu adı verilen vitaminleri barındıran, beta glutan sayesinde kan şekerini dengede tutar. Ayrıca kalp damar rahatsızlıklarına, kanser hastalıklarına ve astıma karşı koruma sağlayan, beden yorgunluğuna karşı iyi gelen, tokluk hissi sağlayarak zayıflamaya yardımcı olan içeriğiyle yulaf ezmesi sağlıklı beslenme açısından oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır.

  ]]>
  Yulaf Kepeği https://www.yulaf.gen.tr/yulaf-kepegi.html Tue, 11 Dec 2018 00:19:02 +0000 Yulaf kepeği, buğdaygiller ailesine ait, otsu bir bitki türüdür. İçeriğinde çözülebilir lifler bulunur. Çözünebilir lifler sağlık için oldukça faydalıdır. Kan şekerini düzenleyici, kolesterolü düşürücü, Yulaf kepeği, buğdaygiller ailesine ait, otsu bir bitki türüdür. İçeriğinde çözülebilir lifler bulunur. Çözünebilir lifler sağlık için oldukça faydalıdır. Kan şekerini düzenleyici, kolesterolü düşürücü, mide ve bağırsağı aktif şekilde çalıştırıcı etkisi vardır. Yulaf kepeği günlük beslenme listelerinde yer verilmeyen, özellikle kahvaltılarda tüketimi diğer ülkelere göre ülkemizde hiç yaygın değildir. Yulaf diğer tahıl ürünlerine göre oldukça yüksek değerlerde posa içerir. Aynı zamanda çinko, manganez, demir, tiamin, folat, niasin, E vitamini ve B grubu vitaminleri bakımından mükemmel bir kaynaktır. Betaglukan yulaf kepeğinin bünyesinde bulunan çözünür life verilen isimdir.

  Ülkemizde Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde yetiştirilen yulaf kepeği Haziran ayı ile birlikte çiçek vermeye başlar. Bitki çiçek vermeye başladığında ve taneleri oluşmadan kesilmeye başlanır. Kesme işlemi bitkinin yerden bir karış üstünden yapılır. Kesildikten sonra bitki demetlenerek kuruması için asılır. Kuruyan bitki incecik kıyılarak muhafaza edilir. Yulaf kepeği içeriği sayesinde vücut için son derece faydalıdır. Başta obezite olmak üzere birçok hastalığa karşı şifa amacıyla tüketilebilir.

  Yulaf Kepeği Nasıl Tüketilir

  Yulaf kepeğinin içerisinde yer alan betaglukan su ile birleştiğinde jel kıvamına ulaşır. Bu jel sağlık için inanılmaz bir reçetedir. Yulaf kepeğinin içinde yer alan betaglukandan yani çözünür liften günde 3 gram alabilmek için günlük 3 porsiyon yulaf kepeği tüketilmelidir. Yulaf kepeği tüketiminin vücut için her hangi bir zararı yoktur. Yetişkinlerin günde 30 gr kadar lif tüketmesi normaldir ve sağlık bu oranlar ile olumlu yönde etkilenir. Yulaf kepeği, yoğurt, süt, meyve suyu ya da çorbalara ilave edilerek tüketilebilir. Ayrıca krep, ekmek gibi hamur işleri yapımında kullanılarak tüketilebilir. Ünlü bir diyet programı olan Dukan diyetinin vazgeçilmez besinidir ve yerine koyulabilecek bir besin bulunmamaktadır. Kolesterol ve diyabet hastalığı olan ve tıbbi tedavi gören kişiler için yulaf kepeği kesinlikle ilaç yerine kullanılmamalıdır. Tüketimden önce bu hasta grupları mutlaka doktorları ile görüşmelidir.

  Yulaf Kepeği

  Yulaf Kepeğinin Faydaları

  Kolesterolün Düzenlenmesi: Betaglukan adlı madde kanda kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olan bir maddedir. Bu madde kanda kolesterol oranını düzenleyerek, dolaylı yollardan kalp krizi riskini en aza indirir. Gün içinde 3 gr betaglukan tüketimi kolesterol seviyesinin yaklaşık %10 düşmesini sağlar. LDL yani kötü huylu kolesterolün kontrol altında olması genel sağlık durumu için önemlidir. Yulaf kepeği beslenme listelerine eklenerek vücuda alınan betaglukan midede çözünerek jel kıvamına ulaşır. Midede oluşan jel mide ve ince bağırsakta safra asidini kontrol altına alır ve dışkı yolu ile dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu durum karşısında karaciğer tekrar safra üretebilmek için kanda bulunan kolesterolü kullanır. Bu sayede vücutta kolesterol seviyesi azalır.

  Tokluk Hissi: 25 gr yulaf kepeği ortalama olarak 7 gr betaglukan içerir. Eczanelerde yulaf kepeğinin sıkıştırılması ile elde edilen 3'er gramlık poşetler halinde hazırlanmış ürünler %100 doğaldır ve beslenme desteği olarak gönül rahatlığı ile kullanılabilir. İçeriğinde yer alan yüksek orandaki lif bağırsak ve mide fonksiyonlarını düzenleyici etkiye sahiptir. Bu durum kişinin uzun süre açlık hissetmemesine ve kilo kontrolü sağlamasına yol açar.

  Kan Şekerini Düzenler: Yulaf kepeği içeriği sayesinde şeker hastaları için de mükemmel bir besin kaynağıdır. İçeriğinde yer alan betaglukan adlı madde bağırsaklarda hızla emilen karbonhidratı jel kıvamındaki yapıda hapseder ve bu sayede vücutta şeker emilimi azalır. Bu durumda vücuda fazladan insülin gerekmez. Özellikle Tip2 diyabet hastalarında yulaf bakımından zengin bir belenme menüsü kan şekerini ayarlamak için faydalı olur. Kahvaltıda kan şekerini]]>